Miből derül ki, hogy az alábbi függvény nem invertálható?

f(x)=2x/(1+x^2)

2014. okt. 4. 22:14
 1/10 A kérdező kommentje:

Elvileg tudom ennek a menetét:

Tegyük fel, hogy f(x1)=f(x2) és ekkor x1=x2 kell hogy legyen.

Odáig jutottam, hogy átalakítottam az egyenletet, és x2+1/x2 = x1+1/x1-et kaptam. De egyszerűen nem látom, hogy x1 és x2 hogy ne lenne egyenlő így.

2014. okt. 4. 22:26
 2/10 anonim válasza:
A függvény ugyanazt az értéket 2 helyen is felveszi ( [link] így néz ki), ezért az inverze nem függvény.
2014. okt. 4. 22:29
 3/10 anonim ***** válasza:

Egy f függvény akkor invertálható, ha létezik egy g FÜGGVÉNY, amivel g(f(x)) = x.


Na most a függvény azt jelenti, hogy egyértelmű hozzárendelés. Szóval ha az f ugyanazt az értéket több helyen is felveszi, akkor esélyed sincs g függvényt találni, hiszen akkor g-nek ehhez az értékhez többféle értéket kéne rendelnie, nem lenne egyértelmű, hogy melyiket.


A te f függvényed például az x1 = 0,5 és az x2 = 2 helyen is a 0,8 értéket veszi fel, így g-nek a 0,8-hoz 0,5-öt vagy 2-t kell rendelnie, tehát nem egyértelmű, nem lehet függvény, az f nem invertálható.

2014. okt. 4. 22:33
 4/10 A kérdező kommentje:

Ezt értem, köszönöm. Az oldalt is ismerem, és gyakran használom is ellenőrzésképp :)

Viszont ZH-kor elméleti úton kell bebizonyítani, hogy nincs inverze. Azt pedig ez nem igazán mondja el.

2014. okt. 4. 22:35
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a 2. választ is!

De erre hogy jövök rá? Random próbálgassak számokat behelyettesíteni? Mert én ezt valahogy nem látom át egyből...

2014. okt. 4. 22:38
 6/10 anonim ***** válasza:

Próbáld ábrázolni. Ha van olyan x-tengellyel párhuzamos („vízszintes”) vonal, ami több helyen is metszi, akkor nem invertálható.


Ha van lokális szélsőértéke, akkor sem invertálható, szóval deriválással is előbbre juthatsz. (Viszont ez nem szükséges feltétel. Például az 1/x^2 sem invertálható, mert a -1-ben ugyanaz, mint az 1-ben, de nincsen lokális szélsőértéke.)

2014. okt. 4. 22:44
 7/10 anonim válasza:
y=2x/(1+x^2)-ben felcseréled az x-eket és y-okat így lesz x=2y/(1+y^2), ezt meg kell oldani y-ra így kijön az inverze ennyit találtam, de azt nem tudom hogy erről ábrázolás nélkül hogy lehet bizonyítani hogy függvény vagy nem :/
2014. okt. 4. 22:56
 8/10 anonim válasza:
ha megoldod másodfokú egyenlet jön ki vagyis 2-féle y (inverz) függvény lenne, talán ezért nem invertálható de nem tudom hogy ez elég-e bizonyításnak
2014. okt. 4. 23:01
 9/10 anonim ***** válasza:

Végül is, így is el lehet indulni, csak lustácska vagyok most hozzá.


Az inverz függvényt valóban úgy lehet kiszámolni, hogy az f(y) = x függvényt megoldjuk y-ra. (Ezt úgy lehet bizonyítani, hogy alkalmazzuk mindkét oldalra a g-t: g(f(y)) = y = g(x).)


Szóval a konkrét esetben:

x = 2*y/(1 + y^2).

A nevező mindig pozitív, szorozhatunk vele:

x*y^2 + x = 2*y,

x*y^2 - 2*y + x = 0.


Közben olvasom a 23:01-es választ: igen elég. Én is pont ezt akartam még leírni. Van olyan x, hogy y-ra nézve több megoldás van, itt az inverz nem lesz egyértelmű, nem lesz függvény, tehát készen vagy.

2014. okt. 4. 23:04
 10/10 A kérdező kommentje:

IGEN, ennyi tényleg elég lesz! Így már világos.

Köszönöm mindenkinek, végre tovább léphetek ezen a feladaton! :)

2014. okt. 4. 23:12