Fizika házi (7. osztály) segítség? Levezetéssel együtt


A múlthéten hiányoztam ezért nem értem ezt a feladatot:Egy repülő 350 km/h sebességgel 3 óráig repül északi irányba majd 2 óráig 450 km/h sebességgel északnyugati irányba.

A) Mekkora utat tett meg 5 h alatt?

B) Mekkora az elmozdulása ezalatt?

C) Mekkora az 5 órára számított átlagsebessége?



2. feladat Külföldi útról hazafelé jövő busz 6 óra alatt 560 km utat tett már meg a határig. Ha 70 km átlagsebességgel megy tovább,akkor még 3 órás útja van hátra Pécsig. Hány kilométeres a teljes út hazáig? Mekkora volt az egész útra vett átlagsebessége?


2014. okt. 4. 20:35
 1/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Először is nézd meg ezt a képet:

[link] Ha bármelyiket letakarod, látod, hogy hogyan számold ki a másik kettőből. v = s/t; s = v*t; t = s/v. Ez, gondolom, tiszta eddig. :)

A.) Külön számoljuk ki a két szakaszt. Mit keresünk? Az utat, azaz az s-t. Mit ismerünk? A sebességet (v) és az időt (t). Mi a teendő: szorozd össze a kettőt. Északi és északnyugati irányban is. A szorzatok összege megadja, hány km-t tett meg, azaz mekkora utat tett meg a repülő 5 óra alatt.

B.) Az elmozdulás a két végpont távolsága. Ami, mivel a repülő irányt váltott, nem egyenlő az A-val. Végül is van egy tompaszögű háromszöged, aminek az egyik oldalhossza a 3 óra repülés alatt megtett út, a másik oldalhossza a 2 óra repülés alatt megtett út. A szög nagysága - na jó, ezt megmondom, 180°-45°.

C.) Az átlagsebesség képlete: összes út elosztva az összes idővel. Az átlagsebesség soha nem a sebességek átlaga!

2014. okt. 4. 20:47
 2/8 anonim ***** válasza:

Kis kiegészítés a B-hez: A repülő észak felé repült A-ból B-be, majd 45°-kal nyugat felé fordulva repült B-ből C-be. Kösd össze A-t C-vel, kész a háromszöged. Az AC oldal hossza a kérdés.

#1 voltam

2014. okt. 4. 20:49
 3/8 anonim ***** válasza:

2. feladat

A határtól pécsig a 70 km-es átlagsebességet kell megszorozni az idővel (3 óra). Ehhez a szorzathoz hozzáadod az 560 km-t és meg is van az első kérdésre a válasz.

Mit mondtam az átlagsebességről? Összes út osztva az összes idővel. Az imént kiszámoltad az összes utat, és az összes idő is ott van a szövegben.


Hajrá!

#1 és #2 voltam.

2014. okt. 4. 20:51
 4/8 anonim ***** válasza:

s=v*t


-Ebből ki tudod számolni a repülő sebességét a mozgás első és második szakarára, majd a két eredmény összeadod, és meglesz az összes út.Ez csak képletbehelyettesítés.

-Az elmozduláshoz használhatsz Pitagorasz képletet: v1^2+v2^2=elmozdulás^2(szóval a két kapott sebesség négyzetének összege egyenlő az elmozdulás négyzetével).

-Az átlagsebesség képlete: v átlag=összes út/összes idő.

2014. okt. 4. 20:53
 5/8 anonim ***** válasza:
(((BTW aki ezeket a feladatokat fogalmazta, az nem igazán tud magyarul, és a Föld gömbölyű voltáról sincs sok fogalma.)))
2014. okt. 4. 20:55
 6/8 anonim ***** válasza:
Most olvasom, hogy északnyugat felé megy a repülő, szóval a Pitagorasz tétel itt nem lesz jó neked.Próbáld meg inkább méretarányosan megrajzolni és lemérni a kérdéses távolságot.
2014. okt. 4. 20:55
 7/8 anonim ***** válasza:
#5, nyilván nincs, de ez csak elmélet :D
2014. okt. 4. 20:58
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat
2014. okt. 7. 15:22