Valaki esetleg segítene? (többi lent)


Ma elkezdtem újraoldani a feladatokat biológiából, de teljesen más eredmények jöttek ki, ezért megnéztem, hogy mit rontottam el. De, a füzetben voltak olyan számítások is, amiknek az eredménye nem jött ki, egyszóval hibásan volt megoldva a táblánál. Jó lenne, hogy ha valaki megmagyarázná a feladatot, vagy egy teljes megoldást is írna hozzá. A feladat így szól: egy 8 neuoronos lánc mentén az első 4 neuron mielin burkolatos axonnal rendelkezik, a többi 4 csupasz axonnal. Tudva azt, hogy a mielin burkolatos axonok vezetési sebessége 120 m/s, a csupasz axonoké 2 m/s, határozd meg: a.) 6 cm-es egyforma hosszúságú neuron esetén, az első és a nyolcadik neuron ingerületvezetési idejét

b.) az információ haladásának idejét a mielines és külön a csupasz axonu neuronok mentén

c.) teljes vezetési idő.


Előre is köszönöm a válaszokat!



2014. okt. 4. 14:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Jól értem, hogy ez sima matek (fizika)? :) Van 8 axonod, az első 4 mielinhüvelyes, a második négy csupasz. Mindegyik az a) feladat szerint 6-6 cm hosszú. A kérdés az, hogy 120 m/s, illetve 2 m/s ingerületvezetési sebességgel számolva az ingerület mennyi idő alatt terjed végig a 6 centiken. Minden mást elhanyagolunk (és azon sem gondolkozunk, hogy kerültek ezek nyolcan egymás mögé).

a) Az első mielinhüvelyes, az utolsó csupasz axon. Tehát az elsőben 120 m/s az ingerületvezetés sebessége, az utolsóban 2 m/s. 6 cm = 0,06 m. Az idők az ismert fizikai képlet alapján számítódnak: v=s/t (sebesség=megtett út/idő) - ebből t=s/v (idő=megtett út/sebesség). Tehát t(1)=0,06/120 = 0,0005 s = 0,5 ms; illetve t(utolsó)= 0,03 s = 30 ms

b) mivel mindkét axonból 4x6 cm = 0,24 m van vonalban, a megtett út ennyi. Feltételezem, innentől önállóan is megy.

c) a teljes vezetési idő az előbb kiszámolt két szám összege. Előbb végigszalad 120 m/s-mal a lielinhüvelyeseken (éljen a szaltatórikus terjedés), majd lelassul, és 2 m/s-mal végigcammog a csupaszokon.

2014. okt. 5. 01:05
 2/2 A kérdező kommentje:
Jaj, de jó! Nekem is pont ezek az eredmények jöttek ki, csak éppenséggel nem voltam biztos abban, hogy jók-e! :D Köszönöm a segítséged :)
2014. okt. 5. 18:05