Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyha elutazok 1 fényévnyire...

Hogyha elutazok 1 fényévnyire és utána visszautazok a földre és hogyha a sebességem a átlépi fénysebességet esetleg a sebességem fénysebességnél 2x,3x nagyobb akkor a földön már több év eltellett az én űrhajómba meg Pl. : csak 1 év vagy félév?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi hogy akkor az űrhajómba, számomra 6 hónap telt el és amikor vissza érkezek a földön több év telt el?

2014. szept. 27. 12:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha az űrhajód átlépi a fénysebességet, akkor kikerülsz a modern fizika hatóköréből át a fantasy témakörébe, és nem lehet megmondani, hogy mi történik veled.
2014. szept. 27. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
A Lorentz-transzformáció összefüggései alapján belátható, hogy minden sebesség csak kisebb lehet a fény sebességénél.
2014. szept. 27. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Az atomcsillbe volt egy rész a relativisztikus paradoxonokról. Lehet meg kellene nézned :)


Innen le tudod tölteni, jó emésztést hozzá:


[link]

2014. szept. 27. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
80%

Felvázolom miért nem lehet gyorsabban utazni a fénynél mert akkor ilyen dolgok történnének: utazol fénysebesség kétszeresével 1 évig ekkor olyan helyen lyukadsz ki ahová a Földről kibocsátott fényjel 2 év múlva érkezne (~ez durván szakbarbár dolog most) majd vissza indulsz és ugyan ezt megcsinálod (persze fénysebességre gyorsulással nem foglalkozok most az megint egy másik téma) utazol megint 1 évet lényegében ami a Földről kibocsátott jel 4 év alatt tenne meg azt te 2 év alatt épp ezért a Földre 2 évvel korábban érkezel mint az indulásod.

(lehet téged csak eddig érdekelt a dolog de...)


Most a tényleges fizikáról írnék: A speciális relativitás elmélet 2 dolgot állít az egyik az hogy a fénysebessége állandó minden vonatkoztatási rendszerből nézve, a másik pedig hogy az inerciarendszerek (ezek is vonatkoztatási rendszerek) egyenértékűek, azért állítja ezeket mert mérésekkel lehet igazolni hogy ezek valóban igazak, aztán ezekből levon egy két következtetést (pl innen jön ki a híres E=mc^2).

Sokan úgy gondolják hogy az eddigi szemléletük a térről és időről helyes és nem értik az ilyen paradoxonokat amik kijönnek a spec rel-ből, de az emberek döntő többsége rosszul fogja fel ezeket az alapvető fogalmakat főleg az időt, az idő az egy olyan dolog a specrelben ami vonatkoztatási rendszer függő épp a Lorentz transzformáció az amivel átlehet térni az egyik koordináta rendszerből a másikba és ez azt mondja hogyha térben utazol akkor bizony időben is máshogy ketyeg az órád valakihez képest. Szerintem még azt is fontos hozzátenni hogy a relativitás elmélet nem a dolgok relatív különbségeivel foglalkozik hanem abszolút állításokkal és ezek következményeivel.

2014. szept. 27. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 reptoid tudós 2 ***** válasza:

Nem kell átlépned hozzá a fénysebességet (nem is tudod, mint az írták), már a fénysebességet nagyon megközelítve is lassabban fog telni számodra az idő, mint a Földön.


A fénysebesség megközelítésének mértékétől függ, hogy hányszor gyorsabban. Elvileg ha teljesen elérnéd a fénysebességet, akkor telne végtelenszer gyorsabban az idő, így átlépni sem tudod.

2014. szept. 27. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
58%

A sok mellébeszélés helyett az 5 ös a megoldás , fénysebességen végtelen öregek lesznek a földön hagyott barátaid te pedig végtelen távolságokra tudsz eljutni hisz a te órád megáll így nem kell időt számolnod a távolságok megtételéhez . Annak sincs értelme hogy számodra 6 hónap telt el kijelented ,mert 1perc vagy 100év et is mondhatnál magadnak de igazából fénysebességen nem számolhatunk önidőt .


Gondolj bele ha fénysebességgel mennél elmozdulna az órád másodperc mutatója? Te is darabokra szakadnál nem hogy az időmérő mechanikád.


Fénysebességen nem megyünk és kész ,meg kell érteni.

2014. szept. 29. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Ahogy eddig már mindenki leírta, fénysebességnél gyorsabban nem tudsz utazni. Ez persze nem a Lorentz-transzformáció képleteiből követlezik, hanem éppenséggel fordítva, a Lorentz-transzformáció képletei következnek ebből a tényből, de a lényeg, hogy maguk a képletek is szemléltetik, hogy értelmetlen ennél nagyobb sebességről beszélni vonatkoztatási rendszerek esetén.


Ha közel fénysebességgel elutazol 1 fényév távolságra, az innen nézve közel egy évet vesz igénybe, ahogy a visszaút is, azaz annak, aki itt marad, kb. 2 év telik el. Neked viszont ennél sokkal kevesebb attól függően, hogy mennyire közelítetted meg a fénysebességet. Realisztikus esetben nem lehet eltekinteni a gyorsulási szakaszoktól, azaz mondjuk az űrhajód 1g-vel gyorsul (mindig a saját pillanatnyi nyugalmi rendszeréhez képest) az út feléig, ott pedig 1g-vel lassulni kezd, majd ugyanígy visszafelé is. Ekkor számodra sokkal kevesebb idő telik el 2 évnél.


Nem realisztikus esetben nem kell törődni a gyorsulásokkal, és ekkor a saját szemszögedből nézve tetszőlegesen rövid idő alatt megjárhatod a 2 fényévnyi utat.

2014. szept. 30. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Alrik válasza:
Minél gyorsabban haladsz, annál lassabban telik neked az idő. Einstein ikerpár elmélete...
2014. dec. 13. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Alrik


Ez nem igaz. Az idő lassabb múlása azok szempontjából érezhető, akik kívülről figyelik a te rendszeredet. A te órád a te saját rendszeredben nyilván nem fog lassabban menni amiatt, mert te úgy látod, hogy hozzád képest a külső megfigyelő mozog.

2014. dec. 15. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Viszont te azt látod, hogy a fénysebességet megközelítve egyre rövidebb az út amit meg kell tenned. A fénysebességet elérve pedig azonnal ott vagy BÁRHOL. Más téma, hogy a külső megfigyelő számára (pl, számunkra itt a Földön) eltelt az út megtételéhez szükséges idő - tehát egy fényévnyire elmentél, és visszajöttél, addig a Földön eltelt 2 év - számodra pedig nulla idő telt el. (+ a gyorsításhoz szükséges idő).


A fénysebességben pont ez az érdekes: a foton számára nem létezik idő, nem létezik távolság. A foton szempontjából minden egymástól nulla távolságra létezik, és a foton a létrejövetelének a pillanatában meg is semmisül - az "ő" szemszögéből ő sosem létezett.


Tehát ahogy eléred a fénysebességet, minden pont azonnal elérhető vált - más szóval fogalmazva, ahogy eléred a fénysebességet, a te szemszögedből azonnal megsemmisülsz ( vagyis valamilyen módon megállsz, ha űrhajóról beszélünk). Mert összeütköztél valamivel, vagy eltelt x milliárd év, és az univerzum megsemmisült, vagy akármi történt. A lényeg, hogy számodra megszűnik a távolság és az idő :)

2015. márc. 2. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!