Informatikába, vagy bárhol, a számrendszereket hogy lehet értelmezni?

Olyanokra gondolok, hogy mi az a 2-es számrendszer, 16-os, hogy épül fel, mi az alapja. Meg miért 2-es számrendszerrel számol a számítógép.

2014. okt. 1. 20:32
 1/7 anonim ***** válasza:

Valamilyen számos számrendszer nagyjából annyit jelent, hogy hány különböző számjegy van adott számrendszerben, illetve hogy egy adott helyiértéken milyen különböző számjegyek fordulhatnak elő.

Pl. kettes számrendszer esetében két számjegy létezik: 0 és 1. Így alkotható meg pl. a 11010001 szám. A számítógép esetében ez azért jó, mert pl. az elektronikai események nyelve leginkább ilyen kétértű szabályrendszerben értelmezhető (van feszültség - nincs feszültség, mágnesezett - nem mágnesezett stb.). Emellett az informatika más ágán is hasznos persze.


Ez most talán leegyszerűsítő, és szakmailag kifogásolható, de talán a célnak megfelel.

2014. okt. 1. 20:48
 2/7 A kérdező kommentje:
És a 16-osnál? van 10 számjegyünk. oké. a maradék 6 meg mi lesz?
2014. okt. 1. 20:53
 3/7 anonim ***** válasza:
A maradék 6 számjegyet az A, B, C, D, E és F betűkkel szokás jelölni.
2014. okt. 1. 21:30
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Azt, hogy a számítógép miért használ 2-es (bináris) számrendszert, azt már leírta valaki, mikor ezt írom.


A 10-es számrendszert nyilván ismered. 10 különböző karaktert használ, 0, 1, 2, … 9. A számjegyek különböző értéket képviselhetnek, attól függően, hogy jobbról balra számítva hanyadik helyen vannak.

A jobb szélső hely értéke tíz a nulladikon, vagyis egy. A tőle balra levő hely értéke tíz az elsőn, vagyis tíz. A tőle balra levő hely értéke tíz a másodikon, vagyis száz. És így tovább.

Mennyit jelent 10-es számrendszerben a 328? A jobb szélső hely értéke 1, és 8 db van belőle. A balra következő hely értéke 10, és 2 van belőle. A balra következő hely értéke 100, és 3 van belőle. Adogassuk össze: 8*1+2*10+3*100=8+20+300=328.


Ennek alapján nézzük például a 3-as számrendszert. 3 különböző karaktert használ: 0, 1, 2. A számjegyek különböző értéket képviselhetnek, attól függően, hogy jobbról balra számítva hanyadik helyen vannak.

A jobb szélső hely értéke három a nulladikon, vagyis egy. A tőle balra levő hely értéke három az elsőn, vagyis három. A tőle balra levő hely értéke három a másodikon, vagyis kilenc. És így tovább.

Mennyit jelent 3-as számrendszerben a 120? A jobb szélső hely értéke 1, és 0 db van belőle. A balra következő hely értéke 3, és 2 van belőle. A balra következő hely értéke 9, és 1 van belőle. Adogassuk össze: 0*1+2*3+1*9=0+6+9=15. (Persze, a 15 tízes számrendszerben van.)


Ki tudnád számolni, hogy ha 2-es számrendszerben leírjuk a legnagyobb 3-jegyű számot, az mennyi 10-es számrendszerben? (PRÓBÁLD MAGAD, AZTÁN VESD ÖSSZE AZ ÁLTALAM LEÍRTAKKAL!)


Hármas számrendszerben a legnagyobb alkalmazott számjegy a 2. Így a legnagyobb 3-jegyű szám a 222. Ennek értéke 10-es számrendszerben: 2*1+2*3+2*9=2+6+18=26.


Persze, nem csak 3 jegyű számok lehetnek a különböző számrendszerekben; azért írtam, mert már elég jól mutatják a jellegzetességet, de nem túl hosszú az ismertetőjük.

Például 3-as számrendszerben a balra következő hely értéke három a harmadikon lenne, vagyis 27, és így tovább.


(Ha a hatvány nem gond, ezt a zárójeles részt ugord át.

Például kettő a harmadikon azt jelenti, hogy a kettőt háromszor kell szorzótényezőül venni, vagyis 2*2*2=8.

Például három az ötödiken azt jelenti, hogy a hármat ötször kell szorzótényezőül venni, vagyis 3*3*3*3*3=243.

És megállapodás szerint minden szám nulladik hatványa=1)


Most próbáld az 5-ös számrendszert meggondolni! (PRÓBÁLD MAGAD, AZTÁN VESD ÖSSZE AZ ÁLTALAM LEÍRTAKKAL!)


5 különböző karaktert használ: 0, 1, 2, 3 , 4. A számjegyek különböző értéket képviselhetnek, attól függően, hogy jobbról balra számítva hanyadik helyen vannak.

A jobb szélső hely értéke öt a nulladikon, vagyis egy. A tőle balra levő hely értéke öt az elsőn, vagyis öt. A tőle balra levő hely értéke öt a másodikon, vagyis huszonöt. És így tovább.

Mennyit jelent 5-ös számrendszerben a 23? A jobb szélső hely értéke 1, és 3 db van belőle. A balra következő hely értéke 5, és 2 van belőle. Adogassuk össze: 3*1+2*5=3+10=13. (Persze, a 13 tízes számrendszerben van.)


És például a 16-os számrendszer? Csak 10 számjegyünk van, ezért betűkkel pótoljuk. A számjegyek, rendre, 0-9 értékűek. Még kell 6 „számjegy”. Az A legyen 10, a B legyen 11, a C legyen 12, a D legyen 13, az E legyen 14, az F legyen 15 értékű.

Mennyi 10-es számrendszerben a 16-os számrendszerben megadott 2C9?

A jobb szélső hely tizenhat a nulladikon, vagyis egy. A balra levő hely értéke tizenhat az elsőn, vagyis tizenhat. A balra levő hely értéke tizenhat a másodikon, vagyis kétszázötvenhat.

És akkor a 2C9?

A jobb szélső hely értéke 1, és 9 van belőle. A balra levő hely értéke 16 és C, vagyis 12 van belőle. A balra levő hely értéke 256, és 2 van belőle.

Adogassuk össze: 9*1+12*16+2*256=9+192+512=713.



Általában tehát:

- Annyi alaki értéket kell használni (mindig 0-val kezdve), ahanyas számrendszerről van szó (4-esnél 4-et: 0, 1, 2 3; 8-asnál 8-at: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Ennyi, és csak ennyi számjegy használható, például 3-as számrendszerben adott számban nem lehet 6-os számjegy, de már 3-as sem.) Ha kevés a 10 számjegy, akkor az ABC betűivel folytatjuk.

- A helyi értékek jobbról balra nőnek. A számrendszer meghatározója az alap, a kitevő pedig jobbról balra, sorra, 0, 1, 2, 3, 4, … (Például 7-es számrendszer balról 5. helyének értéke hét a negyediken, ami 2401. Tehát, ha ezen a helyen 1-es számjegy szerepel, az 2401-et jelent. De lehet 6-os számjegy is, ami 6*2401=14406. 10-es számrendszerben, ha balról az 5. helyen 6-os szerepel, az hatszor tíz a negyediken, azaz 60000.)

2014. okt. 1. 22:02
 5/7 anonim ***** válasza:

Emlékeim szerint a 16-os számrendszernél nem 10, hanem tizenhat szám van. 0-15 - ig.


Hacsak véletlenül nem keverem a kombinarotikus logikával(ami előfordulhat, mert 20 év nagy idő), akkor:


A helyiértékek alapja a számok hatványa.


Az első hatványszám a kettesnél a 0.

Kettő a nulladikon=1 Az utolsó szám jelöli az egyeseket.

Az utolsó előtti hatvány az 1. Kettő az elsőn=2

Az az előtti számjegy a kettő második hatványa=4

Az az előtti számjegy a kettő harmadik hatványa=8 ...


Csak két számjegy van: 0 és 1 (A nulla azt jelenti, helyiérték szerint ott nincs értelmezhető elem, a1 azt, hogy van.


Ilyen alapon:


2-számrendszerű szám = tízes számrendszerű szám:

1 = 1

10 = 2 (2ˇ1*1+2ˇ0*0= 2+0)

11 = 3 (2ˇ1*1+2ˇ0*1= 2+1)

100 = 4 (2ˇ2*1 + 2ˇ1*0+2ˇ0*0= 4+0+0)

101 = 5 (2ˇ2*1 + 2ˇ1*0+2ˇ0*1= 4+0+1)

110 = 6 (2ˇ2*1 + 2ˇ1*1+2ˇ0*0= 4+2+0)

111 = 7 (2ˇ2*1 + 2ˇ1*1+2ˇ0*1= 4+2+1

1000 = 8 (2ˇ3*1 + 2ˇ2*0 + 2ˇ1*0+2ˇ0*0= 8+0+0+0)

1001 = 9 (2ˇ3*1 + 2ˇ2*0 + 2ˇ1*0+2ˇ0*1= 8+0+0+1)

1010 = 10 (2ˇ3*1 + 2ˇ2*0 + 2ˇ1*1+2ˇ0*0= 8+0+2+0)

1011 = 11 (2ˇ3*1 + 2ˇ2*0 + 2ˇ1*1+2ˇ0*1= 8+0+2+1)

1100 = 12 (2ˇ3*1 + 2ˇ2*1 + 2ˇ1*0+2ˇ0*0= 8+4+0+0)

1101 = 13 (2ˇ3*1 + 2ˇ2*1 + 2ˇ1*0+2ˇ0*1= 8+4+0+1)

1110 = 14 (2ˇ3*1 + 2ˇ2*1 + 2ˇ1*1+2ˇ0*0= 8+4+2+0)

1111 = 15 (2ˇ3*1 + 2ˇ2*1 + 2ˇ1*1+2ˇ0*1= 8+4+2+1)

10000 = 16 (2ˇ4*1 + 2ˇ3*0+2ˇ2*0+2ˇ1*0+2ˇ0*0= 16+0+0+0+0)

és így tovább 10001 = 17


A 16-os számrendszerben az utolsó 0. elem a 16ˇ0=1

Az utolsó előtti elem 16ˇ1=16

Az az előtti 16ˇ2= 256 ...

és a számjegyek 0-15-ig vannak.


Ilyen alapon:

1 =1

2=2

3=3

4=4 (négy darab 16ˇ0 van, tehát négy)

5=5 (öt darab 16ˇ0 van, tehát öt) ...


(10)= 10

(11)= 11

(12)=12

(13)=13

(14) =14

(15)=15

10 = 16 (1 darab 16ˇ1 és 0 darab 16ˇ0 van,tehát 16)

11 = 17 (1 darab 16ˇ1 és 1 darab 16ˇ0 van,tehát 17)

12 = 18 (1 darab 16ˇ1 és 2 darab 16ˇ0 van,tehát 18)...


1(10)= 26 (1 darab 16ˇ1 és 10 darab 16ˇ0 van,tehát 26)

1(11)= 27 (1 darab 16ˇ1 és 11 darab 16ˇ0 van,tehát 27)...



1(15) = 31 (1 darab 16ˇ1 és 15 darab 16ˇ0 van,tehát 31)

20 = 32 (2 darab 16ˇ1 és 0 darab 16ˇ0 van,tehát 32)

21 = 33 (2 darab 16ˇ1 és 1 darab 16ˇ0 van,tehát 33)

22 = 34 (2 darab 16ˇ1 és 2 darab 16ˇ0 van,tehát 34)...


2(10)= 42 (2 darab 16ˇ1 és 10 darab 16ˇ0 van,tehát 42)...


2(15)=47 (2 darab 16ˇ1 és 15 darab 16ˇ0 van,tehát 47)

30 = 48 (3 darab 16ˇ1 és 0 darab 16ˇ0 van,tehát 48)...


(10)(10)= 170 (10darab 16ˇ1 és 10darab 16ˇ0 van,tehát 170)


(15)(15)=255 (15darab 16ˇ1 és 15darab 16ˇ0 van,tehát 255)

100 = 256 (1 darab 16ˇ2, 0darab 16ˇ1 és 0darab 16ˇ0 van,tehát 256)


Remélem,

(1) Jól emlékszem

(2) Nem volt túl lila.


A számítógép kettes algoritmusa a nyílt és a zárt elvén működik.

2014. okt. 1. 22:10
 6/7 anonim ***** válasza:

Hmm!


Akkor jól emlékeztem, kösz 4.

2014. okt. 1. 22:12
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. :)
2014. okt. 2. 20:54