Tinaa02 kérdése:

Hogyan tudom megcsinálni? (több lent)


Sziasztok!

Kísérleti tankönyvünk van, és adott a matektanár egy olyan házit, ami nem tudok megcsinálni.

A feladat:

Ha 2/7 kg liszt ára 650/21 ft, akkor mennyibe kerül:

- 1 kg;

- 8/5 kg liszt?


A válaszokat előre is köszi! :)



2014. okt. 1. 15:53
 1/7 anonim ***** válasza:

Most törteket tanultok?

1 kg liszt árát úgy kapod meg, hogy a 650/21-et elosztod 2/7 -del. Ez megy? Törtet törttel úgy osztunk, hogy az osztó reciprokával szorozzuk az osztandót:

650/21*7/2=650*7per21*2=125 Ft egy kiló liszt.

Na, ebből már Neked kell kiszámolni, hogy a 8/5 kg mennyibe kerül.

2014. okt. 1. 16:01
 2/7 anonim ***** válasza:

lehet pl arámypárral:

2/7kg=650/21 ft

1kg=X ft

2x/7=650/21

ezt már csak meg kell oldani.

2014. okt. 1. 16:02
 3/7 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen! :)
2014. okt. 1. 16:02
 4/7 anonim ***** válasza:

Aránypárral.


2/7 kg ___ 650/21 Ft

1 kg _____ x Ft


1: (2/7) = x : (650/21)


x = 1: (2/7) * (650/21) [Az osztás reciprokkal való szorzást jelent]


x = 1 * 7/2 * 650/21 = 375/3 = 125 Ft


(Az : arányokat, illetve osztást jelent, a / jel pedig a törtet)

-------------------------------------



2/7 kg ___ 650/21 Ft

8/5 kg _____ x Ft


(8/5): (2/7) = x : (650/21)


x = (8/5):(2/7)*(650/21)


Elvégzed a törtek közötti osztást-szorzást és kijön az x.

2014. okt. 1. 16:04
 5/7 A kérdező kommentje:
Meglett a házim, köszönöm szépen mindenkinek!!! ☺♥
2014. okt. 1. 16:15
 6/7 anonim ***** válasza:

Hogy jött ki a 125 kettőtöknek is?

108.33Ft, elvégezve a műveletet.

2014. okt. 1. 16:37
 7/7 anonim ***** válasza:

Igazad van, ez a sor hibás:

"x = 1 * 7/2 * 650/21 = 375/3 = 125 Ft "


helyesen:


x = 1 * 7/2 * 650/21 = 325/3 = 108,33 Ft

2014. okt. 1. 17:17