Ez a feladat:

Két pontszerű töltés, -Q és +4Q egy szakasz két végpontjában van rögzítve. Hol kell

elhelyezni egy q töltést ahhoz, hogy egyensúlyban legyen?


Tudnátok ebben segíteni? Mert próbálgatom megoldani, de egyszerűen nem megy.


2014. szept. 28. 11:25
 1/1 anonim ***** válasza:

A -Q töltés közelében, az r szakaszon kívül lesz a q töltés egyensúlyban, a -Q-tól x távolságban.


f*Q*q/x^2 = f*4Q*q/(x+r)^2

1/x^2 = 4/(x+r)^2

x^2 + 2xr + r^2 = 4x^2

3*x^2 - 2r*x - r^2 = 0


x1,2 = (2r+-gyök(4r^2+12r^2))/6 = (2r+-4r)/6


x1 = r

x2 < 0


A q töltést a szakaszon kívül, a -Q felől, attól r rávolságban kell elhelyezni ahhoz, hogy egyensúlyban legyen.

2014. szept. 28. 12:56