Ez a feladat:
Két pontszerű töltés, -Q és +4Q egy szakasz két végpontjában van rögzítve. Hol kell
elhelyezni egy q töltést ahhoz, hogy egyensúlyban legyen?
Tudnátok ebben segíteni? Mert próbálgatom megoldani, de egyszerűen nem megy.
2014. szept. 28. 11:25
1/1 anonim válasza:
A -Q töltés közelében, az r szakaszon kívül lesz a q töltés egyensúlyban, a -Q-tól x távolságban.
f*Q*q/x^2 = f*4Q*q/(x+r)^2
1/x^2 = 4/(x+r)^2
x^2 + 2xr + r^2 = 4x^2
3*x^2 - 2r*x - r^2 = 0
x1,2 = (2r+-gyök(4r^2+12r^2))/6 = (2r+-4r)/6
x1 = r
x2 < 0
A q töltést a szakaszon kívül, a -Q felől, attól r rávolságban kell elhelyezni ahhoz, hogy egyensúlyban legyen.