Egy függőleges állású, súlytalan dugattyúval ellátott henger alapterülete A=0,5 dm2.A levegőoszlop hossza h=30 cm.A dugattyúra egy m=6.24 kg tömegű vashengert helyezünk.Mennyit süllyedt a dugattyú, amikor újra egyensúlyba kerül?A hőmérséklete kezdetben és a végállapotban azonos.A külső légnyomás 100kPa.2014. szept. 26. 13:53
1/1 anonim válasza:
Akkor lesz egyensúlyban, amikor a belső és a külső nyomás megegyezik.
Kintről egyszer hat a p0=100kPa, illetve a vashengerből adódó nyomás: pk=(m*g)/0.005=12480Pa
Belül a nyomásnak tehát p0+pk=112480Pa-nak kell lenni.
Mivel a feladat megadja, hogy izoterm a folyamat(állandó a hőmérséklet), ezért felírhatjuk, hogy p1*V1=p2*V2
Terheletlen állapotban a belső nyomás megegyezik a külső légnyomással, vagyis p0=p1, végállapotban p2 pedig az előbb kiszámolt érték:
p0*V1=p2*V2
p0*(A*h)=p2*V2
Számunkra a V2 az érdekes:
V2=p0*A*h/p2=1.33357 dm^3
Ebből visszaszámolva a h' magasságot h'=26.67cm
Az eredmény pedig 30-26.67=3.33cm