Hogyan kell megoldani ezt a feladatot? Egy 3 méter sugarú körhintán ülő,40 kg tömegű gyerek 15 másodperc alatt 3 kört tesz meg egyenletesen.


a, Mekkora a körmozgást végző test periódusideje,frekvenciája?


b,Mekkora a gyermek által 1,5 másodperc alatt befutott körív hossza és a szögelfordulás?


c, Mekkora a gyerek gyorsulása és a testre ható erők eredője?


d,Mekkora a körmozgást végző test szögsebessége,kerületi sebessége?



2014. szept. 5. 16:39
 1/7 Tom Benko ***** válasza:

T=\frac{t}{n}

\Delta\phi=\omega\Delta t

\Delta i=r\Delta\phi

a=r\omega^2

F=ma

\omega=\frac{2\pi}{T}

v=r\omega

2014. szept. 6. 09:21
 2/7 A kérdező kommentje:
Ezt most így nem igazán értem. Le tudnád írni egy kicsit érhetőbben?
2014. szept. 6. 12:59
 3/7 anonim válasza:
80%

Szia!


a) Periódusidő: 1 kört mennyi idő alatt tesz meg?


ha 15 mp alatt 3 kört, akkor 1 kört 5 mp alatt.


Frekvencia= 1 mp alatt mennyi kört tesz meg?


ha 15 mp alatt 3 kört, akkor 1 mp alatt 3/15 = 0,2 kört azaz a frekvencia 2 Hertz


b) először is mekkora a teljes körív hossza?


ez 2*r*pí képlettel tudjuk kiszámítani= 2*3*3,14=18,84m


a teljes körív hossza 18.84 méter.


1,5 mp alatt megtesz= 0,3 méter, mert 15 mp alatt 3-at, ez pedig 10-szerese.


a szögelfordulás pedig a teljes szögnek ami 360 fok a tizede, azaz 36 fok.


c) a gyerek gyorsulása, azaz a centripetális gyorsulást a kerületi sebesség és a sugárból tudjuk kiszámítani, a sugár adott, számoljuk ki a sebességet:


mivel sebesség=út/eltelt idő jelen

itt már kiszámoltuk az utat ami a teljes körív hossza: 18,84 méter


az idő pedig az 1 kör megtételéhez szükséges idő, azaz 5 mp


tehát= 2*r*pí/T

18,84 osztva 5-el = 3,768 m/s a kerületi sebesség


visszatérve a gyorsuláshoz: v négyzet / r

3,768 négyzet / 3 = 4,732608 m/s négyzet a centripetális gyorsulás


Testre ható erők eredője:


a testre hat a centripetális erő, és a gravitációs erő


a centripetális erő= m (gyerek tömege) * acp (centripetális gyorsulás) = 40*4,732608 = 189,30432 Newton


ez azt jelenti hogy a gyereket 189,3042 Newton akarná "kilökni" a hintából


Gravitációs erő= a gyerek tömege szorozva 9,81 m/s négyzettel

Fgrav= 40*9,81= 392,4 Newton


e két erő eredője= mivel a két erő merőleges egymásra ezért Pitagorasz tétellel könnyen kiszámolhatjuk:


189,3042 a négyzet + 392,4 négyzet = 35836,08+153977,76= 189813,84


az eredményből gyököt vonva megkapjuk az eredő erőt= 435,6763 Newton


d) szögsebesség, hány fokot megy mp-ként a test?


ha 5mp alatt tesz meg egy kört akkor 1 mp alatt -> 360/5, 72 fokot. Tehát a szögsebesség 72 fok mp-ként ez radiánba átváltva -> 180 fok az 1 pí radián , 180/ 3,14, majd ezt elosztjuk 72-vel, és megkapjuk radiánba a 72 fokot. Ez 1,256 radián. Tehát 1,256 radiánt mozog mp-ként.


Kerületi sebességet már kiszámoltuk fentebb= 3,768 m/s


Remélem segítettem, ha valami nem világos, írj nyugodtan! Ha valamit elrontottam javítsatok ki :)

2014. szept. 6. 21:47
 4/7 Tom Benko ***** válasza:
texify.com
2014. szept. 7. 09:33
 5/7 A kérdező kommentje:
A körív hosszának mi a jele?
2014. szept. 7. 15:12
 6/7 anonim válasza:
Az a kör kerülete, jele: K.
2014. szept. 7. 17:19
 7/7 Tom Benko ***** válasza:
K a kerület, az ívet i-vel szokás jelölni, vagy, főleg nemzetközi irodalomban c-vel (curve).
2014. szept. 8. 06:57