Mértani-számtani sorozatoknál elakadtam a háziban, tipp?


Nem azt kérem hogy valaki csinálja meg helyettem, csakadjon egy kezdőlöketet.

Egy számtani sorozat 4. tagja 10.

a sorozat 2., 3. 6.eleme egy mértani sorozat 3 szomszédos tagja.

mennyi a számtani sorozat 1. tagja, a differencia, ésa hányados?


2014. szept. 25. 14:29
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha a 4. tagja 10, akkor a 3. tag 10-d, a 2. tag 10-2d, a 6. tag pedig 10+2d.


Kétféleképpen is felírható innentől az egyenlet;

-vagy tudjuk, hogy a mértani sorozat azért mértani sorozat, mert az egyik kiválasztott tagtól szimmetrikusan elhelyezkedő két tag mértani közepe a kiválasztott tag, vagy

-két szomszédos tag hányadosa azonos.


Az utóbbi alapján felírva:


a[3]/a[2]=a[6]/a[3], vagyis


(10-d)/(10-2d)=(10+2d)/(10-d)


Ebből kapunk egy másodfokú egyenletet, megoldjuk;


d(1)=0 és d(2)=4


d=0 esetén a sorozat összes tagja 10, tehát a mértani sorozat hányadosa 10/10=1.


d=4 esetén a tagok: a[1]=-2, a[2]=2, a[3]=6, a[4]=10, a[5]=14, a[6]=18, a megadott tagok között a quotiens q=6/2=18/6=3

2014. szept. 25. 14:40