Hány olyan nem egybevágó téglaTEST van, amelyiknek térfogata 512 cm3, és éleinek cm-rel adott mérőszáma egész szám?

2014. szept. 24. 19:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyenek a téglatest élei a<=b<=c egészek, így a térfogata:


a*b*c=512


Írjuk fel 512 prímtényezős alakját ("akasztófa-módszer, ezt most nem írom le):


512=2^9, tehát csupa 2-es, így felírható a térfogat így is: a=2^f. b=2^g, c=2^h, így


2^f*2^g*2^h=521=2^9, használjuk a hatványozás azonosságát


2^(f+g+h)=2^9, innen f+g+h=9, itt viszont f<=g<=h, mivel a<=b<=c volt, és f;g;h értéke 0-9-ig mehetnek. Mivel f a legkisebb, ezért az legfeljebb 3 lehet, mivel ha több lenne, akkor lenne nála kisebb. Vegyük sorra:


Ha f=0, akkor g+h=9, így a megoldások:


0+9=9

1+8=9

2+7=9

3+6=9

4+5=9


Ezzel 5 esetet találtunk.


Ha f=1, akkor g+h=8, így


1+7=8

2+6=8

3+5=8

4+4=8


Ebből 4 van.


Ha f=2, akkor g+h=7, ezzel


2+5=7

3+4=7


2 eset


Ha f=3, akkor g+h=3, tehát


3+3=6, ebből csak 1 van.


Tehát 5+4+2+1=12 esetet kaptunk, tehát 12 téglatest van, ami megfelel a feltételeknek.

2014. szept. 24. 20:19