Mi a matekmegoldás (négyzetre emelés)?


Matek házit kéne csinálni, de nagyon nem értem az egészet.

4 feladat az egész, a többi már menni fog nekem is.


Szóval a kérdések:

(3/4a^4b-2/3ab^3)^2=?

(5/6x^3y^2+3/5xy)^2=?

(2/3a^3b^4-5/2a^5b)^2=?

(4/5a^3b^3-5/4a^2b^3)^2=?


2010. jan. 19. 19:53
 1/6 anonim válasza:

Ehhez két dolgot kell tudni:


(a+b)^2=a^2+2ab+b^2 és

(a-b)^2=a^2-2ab+b^2. Most már tudunk mindent, ami a megoldáshoz kell:


Például az első feladatnál a=3/4*a^4*b, és b=2/3ab^3. Ezeket kell behelyettesíteni a fenti 2. képletbe:


(3/4a^4b-2/3ab^3)^2=...

...=9/16a^8b^2-2*3/4a^4b*2/3*ab^3+4/9a^2b^6


A többi már menni fog remélem.


Üdv.

2010. jan. 19. 22:07
 2/6 A kérdező kommentje:

Igen, ez így nekem is ment, és azt hittem, hogy értem, de aztán kiderült, hogy mégsem.


Amivel nagy bajom van, azok a következők:

Mi történik akkor, ha nem csak szimplán a+b van, hanem 2-3 vagy akármennyi a vagy b?

Tehát pl. egy (2a+b)^2 az mennyi lesz, hogy kell csinálni.

És ha (2a^2+b)^2 akkor az mennyi lesz?

Meg mikor kell a középső tagot megduplázni, mikor nem.


Úgy hirtelen ez az ami beugrott, hogy nem megy, de lehet lesznek még valamivel problémáim.


De köszi a segítséget, megpróbálok valamit leírni és majd kiderül milyen lesz :)

2010. jan. 19. 22:56
 3/6 anonim válasza:

Első vagyok.


Nos az Neked is tiszta, hogy, (x+y)^2=x^2+2xy+y^2.


Nézzük a következő esetet: (2a^2+3ab^2)^2=?. Ekkor ugya x=2a^2, és y=3ab^2. Magyarul a zárójelben lévő kéttagú összeg egyik tagját x-nak, másikat y-nak neveztük el. Innen már csak be kell helyettesíteni a felső képletbe x és y értékét:


x^2=(2a^2)^2=4a^4

2xy=2*2a^2*3ab^2=12a^3*b^2

y^2=(3ab^2)^2=9a^2*b^4

[Itt szimplán négyzetre emeltünk, mert szorzatnál nincs gond, tényezőnként elvégezhetjük a négyzetre emelést.]


A végeredmény ezek alapján:

(2a^2+3ab^2)^2=4a^4+12a^3*b^2+9a^2*b^4


A középső tagot mindig meg kell szorozni 2-vel, ahogyan az a képletből is látszik.


Üdv.

2010. jan. 19. 23:10
 4/6 anonim ***** válasza:

Elnézést kérek, hogy nem közvetlen a témához szólok hozzá, de ha még lesznek itt írások, akkor előre is adok egy kis segítséget a szedéstechnikához.


[link]


[link]


[link]


[link]


(¾a⁴b - ⅔ab³)²


(⅚x³y² + ⅗xy)²


(⅔a³b⁴ - ⁵/₂⋅a⁵b)²


(⅘a³b³ - ⁵/₄⋅a²b³)²

2010. jan. 20. 14:06
 5/6 anonim ***** válasza:

(¾⋅a⁴⋅b - ⅔⋅a⋅b³)²


(⅚⋅x³⋅y² + ⅗⋅x⋅y)²


(⅔⋅a³⋅b⁴ - ⁵/₂⋅a⁵⋅b)²


(⅘⋅a³⋅b³ - ⁵/₄⋅a²⋅b³)²

2010. jan. 20. 14:31
 6/6 A kérdező kommentje:
Kösz mindenkinek, de már haverom suliba elmagyarázta, és sikerült felfognom :)
2010. jan. 20. 15:47