Fizika! Hogy lehetne erről a kettőről beszélni 1-1 mondattal?


Hőtágulás:

-lineáris

-térfogati


Nem szeretem a fizikát,és ami már rosszabb,hogy egyáltalán nem is értem... Ezt a kettőt,hogy lehetne megválaszolni 1-1 mondatba,ha kérdezik,hogy mi is ez,mit kell róluk tudni?



2014. szept. 17. 09:05
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Próbáld meg értelmezni a fogalmat.

A hőtágulás azt jelenti, hogy melegítés hatására kitágul.

A lineáris azt jelenti, hogy egyenes.


Ha melegítesz egy drótot, akkor az hosszabb lesz a melegítés hatására.

Akkor érdemes lineáris hőtágulásról beszélni, ha a tárgy hossza sokkal erőteljesebb, mint a szélessége és magassága.

Egy drót a hosszához képest nagyon vékony. Ezért elhanyagolható az, amivel széltében tágul, de fontos az, amennyivel a hossza mentén kitágul.


A képlet hozzá szintén nagyon egyszerű.


l0 (0 alsó indekben) volt az eredeti hossz delta l-el nőtt, akkor

l0+delta l az új hossza.


delta l pedig l0 * alfa * delta T, ahol alfa az anyagra jellemző állandó, mértékegysége 1/Kelvin nem mindegy, hogy acél drót vagy rézdrótról van szó, delta T a hőmérséklet változás. Nem mindegy, hogy 1 fokról 10-re vagy 100-ra melegítjük.


l0 + l0 * alfa * delta T = l0 ( 1+alfa * delta T)



Térfogati hőtágulás azt jelenti, hogy a teljes térfogata tágul az anyagnak. Ezzel akkor számolunk, ha nem drótról van szó, hanem olyan dologról, aminek a szélessége és magassága is számottevő. Pl egy vaskocka.


Ennek a (közelítő) képlete

Vk = V0 ( 1+ 3*alfa * delta T)


Annyi a két képlet közti különbség, hogy itt 3*alfa szerepel.

2014. szept. 17. 09:40
 2/2 A kérdező kommentje:

KÖSZÖNÖM!!

Erre volt szükségem! :)

2014. szept. 17. 14:24