Labda ejtése h magasságból és annak a pattogások során a valószínűségi sűrűségfüggvényét hogy kell kiszámolni? A pontos feladat alább látható.

Egy labdát elejtünk kezdősebesség nélkül h magasságból, az a vízszintes talajjal tökéletesen rugalmasan ütközik, és csillapítás nélkül pattogni kezd. A labdáról véletlenszerű időpontokban felvételeket készítünk, a felvételeken lemérjük milyen magasan van a labda. Adjuk meg a mért magasságok valószínűségi sűrűségfüggvényét!
2014. szept. 16. 02:13
 1/3 anonim ***** válasza:

Az eloszlás függvényt viszonylag könnyű meghatározni


Azt kell kiszámolni, hogy mennyi a valószínűsége, hogy x magasságnál lejjebb van a labda.


h magasságból leejtve a labdát az t0=gyök(2h/g) ideig esik és ugyanennyi ideig is fog emelkedni.

x magasságból leejtve t2=gyök(2x/g) ideig esik ugyaneddig emelkedik.


Vagyis t0/t2 = gyök(2h/g) / gyök(2x/g) valószínűséggel lesz x magasság alatt a labda.

F(x) = gyök(h)/gyök(x) = gyök(h) * 1/gyök(x)


ez persze nincs értelmezve x<=0-ra. Ekkor F(x)=0

ha x>h akkor F(x) = 1.


A sűrűségfüggvény ennek a deriváltja.


f(x) = 1/2 * gyök(h) * x^(-1/2)

2014. szept. 16. 11:27
 2/3 anonim ***** válasza:

Kicsit elkavartam t2/t0-t kell kiszámolni, ami


gyök(x)/gyök(h)


És ezt kell deriválni, ami 1/(2*gyök(x)*gyök(h) )lesz.

2014. szept. 16. 11:34
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen
2014. szept. 16. 22:44