Valaki segítene a matekban?


adot számok: 2,3,4,5,6

hányféle 5jegyű páros szám képezhető?

hányféle 5 jegyű páratlan szám képezhető?

hány különböző 5jegyű szám képezhető?

ebben a kérdésben azt hogy különböző nem értem mire kérdez rá...


2014. szept. 6. 14:32
 1/8 anonim ***** válasza:

hányféle 5jegyű páros szám képezhető

5!-2*4!


hányféle 5 jegyű páratlan szám képezhető?

5!-3*4!


hány különböző 5jegyű szám képezhető?

5!

2014. szept. 6. 15:09
 2/8 A kérdező kommentje:
köszi, de elmagyarázni nemtudnád nekem?:S
2014. szept. 6. 15:41
 3/8 szakor ***** válasza:

Ötjegyű szám 5! (öt faktoriális). Első helyre 5-féle számból választhatsz, a második helyre négyből (mivel nem írtad, hogy egy szám tetszőleges sokszor használható), a harmadikra háromból, s így tovább, tehát összesen 5*4*3*2*1 = 120 ötjegyű szám képezhető.

Ha páros a képzett szám, akkor az utolsó helyre csak páros számjegy kerülhet, a fennmaradó négy helyre a fenti gondolatmenet szerint 4!, összesen 3*4! (=5!-2*4! - az összesből vonta ki a nem megfelelő/páratlan számokat).

Páratlan szám értelemszerűen 2*4! van. Az előző analógiájára.

2014. szept. 6. 20:12
 4/8 A kérdező kommentje:
nem értem :S
2014. szept. 7. 19:58
 5/8 A kérdező kommentje:
miért 2.4!? a páratlan szám?
2014. szept. 7. 20:20
 6/8 anonim ***** válasza:

Mert egy szám akkor páratlan, ha az utolsó jegye páratlan.

Jelen esetben ez a 3 és az 5 lehet.

Ha 3 az utolsó jegy: Az első 4 helyre a számokat 4 faktoriális (4!) sorrendben rakhatjuk be.

Ugyanígy 4! lehetőség van, ha az utolsó jegy 5-ös.

Ez összesen 2*4!=2*24=48 lehetőség.

2014. szept. 7. 20:37
 7/8 A kérdező kommentje:
hát elég nehezen, de lesett, hogy tehát azért szorozzuk meg 2-vel mert ugye kér eset van, hogy 3 vagy 5 legyen a vége és akkor lesz páratlan egy szám. jól mondom?
2014. szept. 7. 20:42
 8/8 A kérdező kommentje:
megértettem a hozzáhasonló feladatokat is nagyon köszi!! :)
2014. szept. 7. 20:55