Segítene valaki a matekban? Kérdések lent.


1.) Egy téglalap egyik oldala 5 cm, területe 30 cm2(a négyzeten). Mekkora a téglalap átlója?

2.) Oldja meg a valós számok halmazán az alábbi egyenletet!

lg(x-3)=lg(2x-1)

3.) Egy faluban 1200 szavazati joggal rendelkező lakos él. Közülük a polgármester választáson 75%vett részt. Hányan mentek el szavazni?



2014. jún. 8. 17:40
 1/1 anonim ***** válasza:

Tudjuk, hogy a terület a két egy csúcsból induló élek szorzata, vagyis T=a*b, ebből a terület (T) és az egyik oldal (a) adott, tehát felírható egy egyenlet:


5*b=30, vagyis b=6.


Az 5 cm-es és a 6 cm-es oldal, valamit az átló derékszöget határoz meg, ahol az átló (f) az átfogó. Erre felírható Pitagorasz-tétele:


5^2+6^2=f^2

25+36=f^2

61=f^2

√61=~7,81=f, tehát az átló hossza 7,81 cm. Mivel mindkét átló ugyanolyan hosszú, ezért mindkét átló 7,81 cm hosszú.


2. Kikötés: csak pozitív számok logaritmusát értelmezzük, így


x-3>0, vagyis x>3

2x-1>0, vagyis x>1/2


Ezeknek egyszerre kell teljesülnie, vagyis x>3.


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt eltűnik a logaritmus:


x-3=2x-1 /-x

-3=x-1 /+1

-2=x, ez viszont nem elégíti ki a kikötést, tehát az egyenletnek nincs megoldása.


3. Egyszerű százalékszámítás; 1200*75/100=900-an mentek el szavazni.

2014. jún. 8. 18:26