Határozzuk meg a mértani sorozat első tagját, ha
a2=10 és a5=270
Igazoljuk, hogy a 8, 16/3 , 32/9 számok egy mértani sorozat szomszédos tagjai!
Előre is köszi!
2014. szept. 5. 19:43
1/3 anonim válasza:
1)
a5=a2*q^3=270
Megkapod q-t, visszaszámolod a1-et.
2) 1. 8*q=16/3
2. 16/3*q=32/9
Ha a két q megegyezik, akkor bizonyítottad.
2/3 A kérdező kommentje:
Úristen!
Letagadom, hogy ezt én kérdeztem meg!
Köszönöm :)
2014. szept. 5. 20:45
3/3 anonim válasza:
Én azért megemlítenék egy másik megoldási módot is; a mértani sorozatot azért hívjuk mértani sorozatnak, mert egy fix tagtól szimmetrikus távolságban álló két szám mértani közepe maga a szám. Most középen a 16/3 van, az a kérdés, hogy a másik két szélső mértani közepe-e a számnak:
gyök((8*(32/9))=gyök(256/9)=16/3, megkaptuk, tehát igen.