Ezt a két mértani feladatot hogyan kéne megoldani?


Határozzuk meg a mértani sorozat első tagját, ha

a2=10 és a5=270


Igazoljuk, hogy a 8, 16/3 , 32/9 számok egy mértani sorozat szomszédos tagjai!



Előre is köszi!


2014. szept. 5. 19:43
 1/3 anonim ***** válasza:

1)

a5=a2*q^3=270

Megkapod q-t, visszaszámolod a1-et.


2) 1. 8*q=16/3

2. 16/3*q=32/9

Ha a két q megegyezik, akkor bizonyítottad.

2014. szept. 5. 20:26
 2/3 A kérdező kommentje:

Úristen!


Letagadom, hogy ezt én kérdeztem meg!


Köszönöm :)

2014. szept. 5. 20:45
 3/3 anonim ***** válasza:

Én azért megemlítenék egy másik megoldási módot is; a mértani sorozatot azért hívjuk mértani sorozatnak, mert egy fix tagtól szimmetrikus távolságban álló két szám mértani közepe maga a szám. Most középen a 16/3 van, az a kérdés, hogy a másik két szélső mértani közepe-e a számnak:


gyök((8*(32/9))=gyök(256/9)=16/3, megkaptuk, tehát igen.

2014. szept. 5. 22:13