Ez egy ilyen diff.egyenletes feladat, de nem nagyon tudok hozzákezdeni... :(2014. szept. 4. 11:54
1/3 bongolo válasza:
Nem kell hozzá diffegyenlet.
Ha T a felezési idő, akkor adott pillanatban a megmaradó mennyiség:
m(t) = m(0)·2^(-t/T)
T = 1000 év
Jelöljük a tizedelési időt τ-val:
m(τ) = m(0)/10 = m(0)·2^(-τ/T)
10 = 2^(τ/1000)
Ebből már gondolom kijön neked τ értéke.
2/3 anonim válasza:
Nem tudom, pontosan mi kell neked.
Itt fel van írva a diffegyenlet, meg van oldva, és az van továbbalakítva erre a formára:
N(t) = N(0) * 2 ^(-t/T)
kicsit átírva:
N(t)/N(0) = 2^(-x)
0,1 = 2^(-x)
Ez egy sima exponenciális egyenlet, mindkét oldal logaritmusát véve könnyen megoldható.
Ha megvan x, akkor t = T*x
3/3 anonim válasza:
A "negyedelési" idő a felezésinek log₂(4) = 2-szerese,
a "nyolcadolási" idő a felezésinek log₂(8) = 3-szorosa,
a "tizedelési" idő a felezésinek log₂(10) = 1/lg(2) ~ 3,322-szerese, 3322 év