2014. szept. 2. 15:10
 1/9 anonim ***** válasza:
Hányadikos vagy? Milyen témakörnél került elő?
2014. szept. 2. 15:56
 2/9 A kérdező kommentje:
Nyolcadikba megyek es ez egy vakacios hazi, de nem tudom megoldani...lehet azert is,mert elfelejtettem mit tanultunk.
2014. szept. 2. 16:02
 3/9 anonim ***** válasza:

Legyen

α = 30° - az ismert szög

c = 8 cm - az átfogó

fc = ? - a derékszög szögfelezője


A megoldás legrövidebb megfogalmazása

fc = (c/√2)*H(sinα, cosα)

ahol

H(sinα, cosα) = 2*sinα*cosα/(sinα + cosα) - a sinα és cosα értékek harmonikus közepe.

**************


Koordináta geometriával

Az

x/a + y/b = 1

és az

x = y

egyenletrendszerből adódó x vagy y érték √2 - szerese.

fc = x*√2

ahol

a = c*sinα

b = c*cosα

*****************************


De van még több módszer is.

2014. szept. 2. 23:24
 4/9 anonim ***** válasza:

3-as ne zavarjon, hogy a trigonometria és a koordinátageometria középiskolás anyag...


Ennél egyszerűbbet így hirtelen nem találtam, valószínű, hogy van egyszerűbb is, de csak olyan eszközt használtam, amit általános iskolában tanítanak.


Első körben tükrözzük a háromszöget arra a befogójára, amelyiken a 30°-os szög van. Ekkor kapunk egy olyan háromszöget, melynek minden szöge 60°-os következésképp ez a háromszög szabályos. Mivel az előbbi befogó szimmetriatengely, így az úgy háromszög egyik oldalát felezi, és ez a féloldal megegyezik az eredeti háromszög másik befogójával, tehát az 4 cm hosszú. Pitagorasz-tételéből kiszámolhatjuk a harmadik oldalt (a) (^ jelöli a hatványozást, például 5^2=5*5=25):


a^2+4^2=8^2


a^2+16=64


a^2=48


a=√(48)=~6,9282, ekkora az előbb tükrözésre használt befogó.


Húzzuk be a kért szögfelezőt, majd a √(48)-as befogóra állítsunk merőlegest úgy, hogy a szögfelező és az átfogó metszéspontján átmenjen. Ekkor kapunk egy egyenlő szárú derékszögű háromszöget; az egyik szöge (a merőleges miatt) 90°-os, másik szöge 45°-os, mivel a derékszöget feleztük el, és mivel tetszőleges háromszög belső szögeinek összege 180°, ezért a harmadik szöge is 45°-os. Ebből következően ez egy egyenlő szárú háromszög. Legyen az előbb behúzott merőleges szakasz, és az ezzel lemetszett rész hossza x, a befogó másik része ezzel logikusan √(48)-x=~6,9282-x. Ezzel a derékszögű háromszögön belül kaptunk egy másik derékszögű háromszöget, de ha másik irányból nézzük, akkor két szögszárra állítottunk egy pár párhuzamos szakaszt, tehát erre felírható a párhuzamos szelők tétele:


(6,9282-x)/x=(6,9282)/4 /*x; *4


27,7128-4*x=x*6,9282 /+4x


27,7128=10,9282*x /:10,9282


2,5359=~x


Az előbb megállapítottuk, hogy az x-ekkel jelölt háromszög derékszögű, átfogója a keresett szakasz (f). Így a Pitagorasz-tétel újra felírható:


2,5359^2+2,5359^2=f^2


6,43078881+6,43078881=f^2


12,86157762=f^2


3,5863=~f, vagyis ilyen hosszú a szögfelező hossza.


Ha valamit nem értesz, kérdezz :)

2014. szept. 3. 00:49
 5/9 A kérdező kommentje:
A munkafuzetben hatul megvan a megoldas. Leirom, lehet rajon hogy van megoldva :Az ABC haromszogben megszerkesztjuk az AD szogfelezot es a D ponton keresztul az AB es az AC oldalakkal parhuzamos egyeneseket => egy negyzet keletkezik;a haromszogek hasonlosagat hasznalva => a negyzet oldala 4gyok3(1+ gyok3)cm es a szogfelezo hossza 4gyok6(1+ gyok3). Ezt irja hatul,de nekem nem sikerulnek az eredmenyek. Ha sikerul megerteni kerem megmagyarazza? Hallas lennek :)
2014. szept. 3. 12:53
 6/9 anonim ***** válasza:
Én ugyanezt írtam le, csak az egyik itt említett szakaszt nem húztam be, valamint a hasonlóság helyett a párhuzamos szelők tételét alkalmaztam (ráadásul a hasonlóság sem általános iskolás anyag). Tehát gyakorlatilag ugyanaz a megoldás, csak más terminus technikus-okat használtam, és nem gyökös alakkal, hanme kerekített alakkal számoltam (mivel a precíz gyökhasználat is középiskolás anyag).
2014. szept. 3. 21:08
 7/9 A kérdező kommentje:
En Romaniaan lakok es itt ezt mar hatodik osztalyban tanuljuk.
2014. szept. 3. 22:34
 8/9 A kérdező kommentje:
Romaniaban*
2014. szept. 3. 22:35
 9/9 A kérdező kommentje:
Es hogy az eredmeny ugy jojjon ki mint ahogy leirtam nem lehet,mert igy nem ertettem meg elege?
2014. szept. 4. 13:39