Segítség? Matek házit kaptam nyárra.


1. Az 1996-ot írjuk fel három természetes szám összegeként úgy, hogy ha a második számmal

elosztjuk az első számot, hányadosul is és maradékul is 7-et kapunk, ha pedig a második

számmal osztjuk el a harmadik számot, a hányados ismét 7, de a maradék 99.

Mekkora ez a három természetes szám?


2. Az ABC háromszögben a C csúcsnál derékszög van. Az XYZC téglalap X, Y, Z csúcsai rendre a

háromszög AC, AB, BC oldalán helyeznek el. Bizonyítsa be, hogy a téglalap területe

nem lehet nagyobb az ABC háromszög területének felénél!


2014. aug. 28. 13:19
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Vegyün khárom számot; x, y, z, ekkor


x+y+z=1996


Ha az x számot elosztjuk az y-nal, akkor hányadosul és maradékul is 7-et kapunk. Ha a hányados maradéka 7, akkor ha az osztandóból elveszünk 7-et, akkor egész számot kapunk, vagyis


(x-7)/y=7


Ha pedig z-t osztjuk y-nal, akkor az előző fgondolatmenet alapján


(z-99)/y=7


Ez a három egyenlet felírható egy háromismeretlenes egyenletrendszerbe:


x+y+z=1996 }

(x-7)/y=7 }

(z-99)/y=7 }


A második egyenletből egyenletrendezés után x=7y+7-et, a harmadikból pedig z=7y+99-et kapjuk. Ezeket beírjuk az első egyenletbe x és z helyére:


(7y+7)+y+(7y+99)=1996

7y+7+y+7y+99=1996

15y+106=1996

15y=1890

y=126


Ebből meghatározható a másik két szám is:


x=7*126+7=889

z=981


Visszahelyettesítünk, és látjuk, hogy jók a számok.

2014. aug. 28. 13:50
 2/3 anonim ***** válasza:

A második feladat megértéséhez készítettem egy ábrát:

[link]

Ha kész lesz a bizonyítás, ugyanezen a linken az is látható lesz.

2014. aug. 28. 19:32
 3/3 anonim ***** válasza:
A fenti linken most már van egy bizonyítás, de nekem nem tetszik. Valaki mondana egy szebbet?
2014. aug. 28. 22:37