Segítsegtek kérlek. Egy trapéz alapjai 3cm és 6cm, szárai 3cm és 4cm. Számolja ki az átlóinak hosszát. Ha lehet ábrával és egyenlettel! Előre is köszönöm.

2014. aug. 27. 17:51
 1/7 anonim ***** válasza:
57%

Itt van levezetve a feladat:


[link]


[link]


[link]


Az eredmény: a Trapéz egyik átlója 6,70 cm másik átlója 5 cm.

2014. aug. 27. 18:27
 2/7 anonim ***** válasza:

Remélem, meg fogod köszönni!


Ez ugyanaz a feladat, csak más számadatokkal:


[link]

2014. aug. 27. 18:45
 3/7 A kérdező kommentje:

#1 válaszoló: az nem jó mert nem húrtrapéz szóval a szárai különböznek, így nem lehet mindkét része az alján 1,5 cm

#2 köszi de őszintén ilyet mi még nem vettünk nagyon, nincs erre valami egyszerűbb mód?

2014. aug. 27. 18:53
 4/7 anonim ***** válasza:
Részletesen leírtam minden lépést indoklással, magyarázattal. Mi kell még? Feküdj neki! Hajrá!
2014. aug. 27. 18:56
 5/7 anonim ***** válasza:
hmm.. bocsi, mindegy legalább megpróbáltam
2014. aug. 27. 18:59
 6/7 anonim ***** válasza:

Akkor nézd meg ezt:

[link]

Ez jó?

2014. aug. 27. 19:44
 7/7 anonim ***** válasza:

Ez nagyon egyszerű példa, mégcsak szögfüggvény sem kell hozzá, egyszerű pitagorasz tétel az egész.


Az alapötlet, hogy a hosszabbik alapot megkapjuk, ha a rövidebbik alaphoz hozzáadjuk a két szár alap irányába eső merőleges vetületét.

Legyen a trapéz magassága m.


Rövid alap=3cm

3 cm-es szár vetülete, pitagoraszból: gyök(9-m^2)

4 cm-es szár vetülete, pitagoraszból: gyök(16-m^2)


A hosszabbik alap pedig 6cm.


Vagyis:


6=3+gyök(9-m^2)+gyök(16-m^2)


Átrendezve: 3-gyök(9-m^2)=gyök(16-m^2)


Kétszer négyzetreemelve, majd gyököt vonva azonnal kapjuk hogy a magasság:


m=4*gyök(5)/3 ami közelítve=2.981



A rövidebbik átló pedig átfogója annak a derékszögű háromszögnek, melynek egyik befogója m, másik befogója pedig a rövidebbik alap növelve a rövid szár alapra eső merőleges vetületével.


Mivel a merőleges vetület, mint már kiszámoltuk, gyök(9-m^2), ezért ebbe behelyettesítve 1/3-ot kapunk.


Vagyis a keresett átfogó:


Á=gyök{[(1/3)+3]^2+(16*5/9}=2*gyök(5).


Tehát a rövidebbik átfogó 2*gyök(5) hosszú.


Teljesen hasonló gondolattal határozható meg a másik átló is, ezen egyszerű elv segítségével.


Tartsuk szem előtt, hogy mindössze a pitagorasz-tételt alkalmaztuk, ami minden általános iskolás számára egyértelmű.

2014. aug. 27. 22:58