Ezt a matek feladatot hogy kell mecsinálni?


Egy egyenesre illeszkednek-e a megadott pontok? Ha igen írjuk fel az egyenes egyenletét

A(-2;5) B(0;1) C(4;-7)


2014. aug. 26. 17:03
 1/4 anonim ***** válasza:
Szemmel láthatóan nem illeszkednek egy egyenesre. Ha úgy lenne, akkor mind az x, mind az y koordináták ugyanannyival változnának a pontok között. Jelen esetben az x koordinátánál ez stimmel is(2-esével változik), de az y-nál már nem.
2014. aug. 26. 17:08
 2/4 ivcs ***** válasza:
te nyáron is matekozol?
2014. aug. 26. 17:13
 3/4 A kérdező kommentje:
Igen, mert pótvizsgáznom kell
2014. aug. 26. 17:16
 4/4 anonim ***** válasza:

Minden egyenes y=mx+b alakú, esetünkben a pontok 1. koordinátája az x, második az y. Mivel 3 pont van, ezért fel tudunk írni egy három egyenlettel rendelkező kétismretlenes egyenletrendszert:


5=m*(-2)+b }

1=m*0+b }

-7=m*4+b }


A második egyenletből adódik, hogy 1=b, ezt írjuk be az első egyenletbe:


5=-2m+1 /-1

4=-2m /:(-2)

-2=m, vagyis azt kaptuk, hogy az egyenes y=-2*x+1 alakú. Ebbe az egyenletbe helyettesítsük be a pontok koordinátáit:


A(-2;5): 5=-2*(-2)+1, ez igaz.

B(0;1): 1=-2*0+1, ez is igaz.

C(4;-7): -7=-2*4+1, ez is igaz, tehát a pontok egy egyenesre esnek, méghozzá az y=-2*x+1 alakú egyenesre.

2014. aug. 26. 17:17