Ki ért a matekhoz? Az segítsen légyszi


ezt a feladatot kaptuk leckének:

Melyek azok a p prímszámok, amelyre a 4p^2+1 és a 6p^2+1 is prímek?


szerintetek ezt csak találgatással lehet megcsinálni, vagy van erre valamilyen módszer is?

előre is köszönöm a választ


2010. jan. 14. 16:04
 1/4 anonim ***** válasza:
Sorra meg kell nézni, hogy a prímszámok mely maradékokat adnak a kis prímekre, és megnézni, hogy ezekkel a maradékokkal az adott kifejezések oszthatók lesznek-e a kis prímekre.
2010. jan. 14. 17:34
 2/4 anonim ***** válasza:

A nyerőszám az 5.

Ugyanis, ha a prímszám nem 5, akkor nem osztható öttel, tehát négyzete csak 1-et vagy 4-et adhat maradékul.

Ha a négyzet maradéka 1, akkor az első kifejezés osztható 5-tel. Ha a négyzet maradéka 4, akkor a második kifejezés lesz osztható 5-tel. Így minden prímszám kiesik, kivéve azt, ami osztható 5-tel.

Már csak azt kell ellenőrizni, hogy 101 és 151 is prím-e.

2010. jan. 14. 17:41
 3/4 A kérdező kommentje:
ahamm... bocsi de ebből én eddig most semmit nem értettem. az első válaszolóét persze igen... próbáltam én is de az úgy sok idő.
2010. jan. 14. 17:56
 4/4 anonim ***** válasza:

A prímszámok 1-re, 3-ra, 7-re vagy 9-re végződnek. (Kivéve a 2 és az 5, de ezekről később.)


Ha 1-re végződik, akkor a négyzete 1-re végződik.

Ha 3-ra végződik, akkor a négyzete 9-re végződik.

Ha 7-re végződik, akkor a négyzete 9-re végződik.

Ha 9-re végződik, akkor a négyzete 1-re végződik.


Tehát p^2 vagy 1-re vagy 9-re végződik.

Ha 1-re végződik, akkor 4p^2+1 értéke 5-re végződik. Ez csak akkor lehet prím, ha konkrétan 5 az értéke, de ekkor p=1, ami nem megoldás.

Ha 9-re végződik, akkor 6p^2+1 értéke 5-re végződik. Ez szintén csak akkor lehet prím, ha konkrétan 5 az értéke, de ekkor p egy törtszám, tehát ez se megoldás.


Maradt a 2 és az 5 vizsgálata.

p=2 esetén 4p^2+1=17, ami prím, 6p^2+1=25, ami nem prím, tehát ez sem megoldás.

p=5 esetén 4p^2+1=101, ami prím, 6p^2+1=151, ami szintén prím, tehát ez az egyetlen megoldása a feladatnak.

2010. jan. 14. 19:11