Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az Egri csillagok c. könyvből...

Az Egri csillagok c. könyvből feltennék pár kérdést. ?

Figyelt kérdés

1. Hogyan és mikor foglalták el a törökök Budát?

2. Kit vittek rabláncon a törökök?

3. Mikor bizonyosodott meg Gergő Vica szerelméről?

4. Kik indultak kiszabadítani Török Bálintot?

5. Miért nem sikerült a terv?


2014. aug. 16. 12:59
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
OLvasd el drága :D
2014. aug. 16. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Legyetek szívesek normális válaszokat adni. Köszönöm (az 1-es válaszadónak nem nyilvánítom köszönetemet!!!)
2014. aug. 16. 19:54
 3/7 anonim ***** válasza:

Szia !

Igen el kellene olvasni, filmet megnézni legalább.

1.

1541.-ben foglalták el Buda várát a törökök, mégpedig csellel.

Amíg a szultán a magyar urakat, köztük Török Bálintot vendégül látta a sátrában, addig a janicsárok beszivárogtak a várba, mintha csak nézelődnének, s amikor már elég sokan voltak, kitűzték a lófarkas török lobogókat a várfalakra és a házakra.

Ettől kezdve már csak kijönni lehetett a budai várból.

A szultán ezután Erdélybe, Gyalura száműzte Izabella királynét és a kis királyt, a csecsemő János Zsigmondot.

2.

A szultán a magyar urakat a vendéglátás után elbocsátotta, egy kivételével. Török Bálint volt az.

Őt rabláncon Törökországba, Konstantinápolyba vitte I. Szulejmán szultán, és a Héttoronyba záratta.

3.

Budán való találkozásuk idején bizonyosodott meg Gergely Éva, /Vicuska/ szerelméről.

Csupán kétszer találkoztak, rövid ideig beszélhettek.

Gergely a Gábor paptól kapott török gyűrűvel el is jegyezte a lányt. Éva ujjára azonban nagy volt a gyűrű, ezért visszaadta a fiúnak.

De örök hűséget fogadtak egymásnak.

4.

Mekcsey István, Bornemissza Gergely, Éva, aki már ekkor Gergely felesége, Török Jancsi, Matyi, a kocsis.

Később, a cigány táborban találkoztak Sárközivel, akit Gergely még gyerekkorából ismert, amikor Jumurdzsák foglya volt, és Cserhánnal, a cigány vajda lányával.

Mindketten csatlakoztak a kis magyar csapathoz.

5.

Két kísérletet tettek Török Bálint kiszabadítására, de mindkettő sikertelenül végződött.

Első alkalommal Veli béget, a Héttorony parancsnokát egy aranytányérral vesztegették meg, hogy beengedje őket a rabhoz. Olasz énekeseknek öltözve azt kérték, hogy énekelhessenek a magyar úrnak.

Török Jancsi azonban, amikor apját súlyos bilincsekbe verve megpillantotta, elárulta magát azzal, hogy a lábához borult, sírva.

Második kísérletük idején már Izmail bég volt a parancsnok.Őt arannyal vesztegették meg, és azt kérték tőle, hozza Bálint urat a hajókikötőbe, mintha a szultánhoz kísérné.

A bég azonban becsapta a magyarokat, kihozta a foglyot a börtönből, de amikor a kikötőbe értek, mindenhonnan katonák rohantak elő, hogy Gergelyéket elfogják.

A magyaroknak helyén volt az esze, kivártak, s amikor meglátták a katonákat, tudták, hogy menekülniük kell, mert a bég csapdát állított nekik.

Török Bálint élete végéig fogoly maradt. Itt halt meg a Héttoronyban, 11 évi rabság után, 1552.-ben.

Éppen Eger várának ostroma zajlott, amikor megérkezett a szomorú hír.

2014. aug. 16. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

nem értem a lusta diákoknak miért segítenek

milyen felnőtt lesz belőled milyen munkamorállal?

2014. aug. 18. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

3-as válaszadó! Köszönöm szépen a válaszodat.

4-es válaszadó! 1.-5. osztályig kitűnő voltam (most fejeztem be az 5.-et) az angol tanulmányi versenyen II. lettem, a kerületi helyesírási versenyen III. helyezést értem el. Azért kérdeztem, mert kevés időm volt megírni az olvasónaplót, mert elutaztunk és hirtelen ezekre a választ nem tudtam! Nem feltétlen lusta az aki 5 kérdésre nem tudja hirtelen a választ.

2014. aug. 22. 20:31
 6/7 M.Viktóriaa válasza:
64%
Nekem is idénre kell az egri csillagok és már rég elolvastam és mégsem szeretek olvasni!!! Drágám, ha ennyire lusta vagy akkor legalább hallgasd meg a hangoskönyvet! És ne másokkal csináltasd meg a feladatod!
2014. aug. 23. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szakdolgozat? Zh? Akkor lesz keves idod nem nyaron altalanosba :)
2014. aug. 26. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!