Az Egri csillagok c. könyvből mit tanult Gergő Szigetváron?
Feltehetőleg hősiességet, hazaszeretetet és történelmet. Az Egri csillagok című könyv ugyanis ezekre oktat, ha elolvasod.
(Amúgy nem ismerem a szigetvári Gergőt, szóval nem vagyok benne biztos.)
PluszManusz nevű felhasználó válasza:
Én is részben hasonlókat gondolok, de kiegészíteném, ahogy tudom. Kissé részletezve: Török Bálint fogadott fiaként (vagy apródjaként) az úri viselkedés szabályait, papoktól bibliát, katekizmust, latin és török nyelvet.
Harcászati tudományokat: fegyverhasználatot (kard, lándzsa és korabeli lőfegyverek), önvédelmet és támadást (ezek is nyilván kellettek), puskaporkészítést (kémiát), ágyúöntést (fizikát), a Török fiúkkal együtt.
Ezeket és részben később szerzett ismereteit kamatoztatta Gergely további kalandos élete során és Eger ostroma idején is.
Mondjuk erre a kérdésre szerintem nem találgatni kell, a válasz pedig benne van a könyvben az Oda Buda részben mikor Gergő a török fogságban visszaemlékezik:
A pap fölemeli a fejét, és megszólal:
- Mától kezdve nem tanulunk se szintakszist,[12] se geográfiát,[13] se históriát,[14] se botanikát,[15] csak éppen a török nyelvet meg a németet, meg a kémiából annyit, hogy hogyan csinálódik a puskapor.
Török Jancsi beletaszítja a lúdtollat a kalamárisba.
- Időpocsékolás már azt is tanulnunk, mester, hiszen akármelyik török rabbal tudunk már beszélni. A németnek meg már hátat fordított apámuram.
Ebből kiderül, hogy eddig miket tanultak.
+ még mikor az első rész legvégén mikor a pap elviszi Gergőt Szigetvárra ott van, hogy milyen nyelveket tanultak:
- Hát te, papom - szólt Török Bálint a padra ülve -, mi az istennyilát csinálsz most már eklézsia nélkül?
- Hát - felelte Gábor pap búsan - azért csak megélek ottan, ha egyébképpen nem, ahogy a remeték szoktak.
Török Bálint gondolkozva pödörgette a bajuszát.
- Értesz te törökül?
- Értek.
- Németül is?
- Két évet diákoskodtam német földön.
- Hát mondok valamit, papom: szedd össze a sátorfádat, és gyere ide Szigetre. Azaz ne Szigetre, hanem Somogyvárra, mert egynéhány nap múlva odaköltözünk. Hát ott légy. A feleségemnek van pápista papja, mért ne legyen nekem újhitű papom? Aztán hát egy-két év múlva megnőnek a gyerekek, rád bízom, hogy tanítsad őket.
- Nagyságos uram - szólt a plébános a befőtteket hirtelen otthagyva -, hát én?
- Hát te is tanítod: te tanítod őket latinul, ez meg tanítja őket törökül. Elhidd, jó pásztorom, hogy a török nyelv éppoly szükséges az üdvösségre, mint a latin.
> „Mondjuk erre a kérdésre szerintem nem találgatni kell, a válasz pedig benne van a könyvBEN az Oda Buda részben mikor Gergő a török fogságban visszaemlékezik:”
Látom, te az Egri csillagokbeli Gergőre gondolsz. Akkor mondd el nekem, hogy ő mit tanulhatott az Egri csillagok című könyvBŐL, ha a 16. században élt, ezt a könyvet meg a 19–20. század fordulóján írták! Na ugye.
Szóval abból kifolyólag, hogy a kérdésből nem derül ki, milyen Gergőre gondol a kérdező, mi is csak találgatni tudunk, hogy mi lehet a kérdésére a válasz.
Magyar érettségin a szövegértés részben ilyeneken könnyen lehet pontokat bukni. (Más tárgyakból meg egész feladatokat…)
Amúgy a válaszod többi része teljesen hasznos, csak reméltem, hogy a kérdező a gondolatolvasók előtt rájön, hogy miért nem kap értelmes választ a kérdésére, és kijavítja azt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!