Fizikában lenne egy kérdésem sürgős!?

Egy focilabda tömege teljesen leeresztett állapotban 417 g. A labdát felfújjuk akkorára, hogy a benne lévő túlnyomás pontosan 8,6*10^4 Pa legyen. Ekkor a labda sugara 11 cm. Mekkora lesz a labda tömege felfújt állapotban? (A levegő nyomása p=10^5 Pa, és moláris tömege M=29 g/mol.
2014. aug. 11. 09:12
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!

Ez nem is olyan nehéz feladat, mint elsőre tűnik. Tudni kell hozzá az általános gáztörvényt: p*V=n*R*T, a gömb térfogatát: V=(4*π*r^3)/3, az anyagmennyiség-tömeg-moláris tömeg összefüggést: m=n*M, természetesen a jelöléseket is, hogy mi mit jelent: p=nyomás, V=térfogat, n=anyagmennyiség, R=egyetemes gázállandó=8,314 J/(mol*K), T=abszolút hőmérsékelt (a kelvinbe átszámított hőmérséklet), π=3,14, r=sugár, m=tömeg, M=moláris tömeg, és persze azt, hogy ha nincs megadva hőmérséklet, akkor a szobahőmérsékletet (25°C-ot) kell kelvinbe átváltani, és azzal számolni. Kelvinbe átváltani meg úgy kell, hogy egyszerűen hozzá kell adni 273-at a celsius értékhez. Ja és az is fontos, hogy a túlnyomás az az a nyomásKÜLÖNBSÉG, amennyivel a labdában NAGYOBB a nyomás, mint a külső levegő nyomása, vagyis a labdában a légnyomás nem 8,6*10^4 Pa, hanem 10^5 Pa+8,6*10^4 Pa. Ja és hát ugye logikus dolog, hogy a felfújt labda tömege=leeresztett labda tömege+a benne lévő levegő tömege. Így ki tudod már számolni? Ha érthető voltam, pontozz fel, ha nem, kérdezz, és még segítek.

2014. aug. 11. 14:11