Matek házifeladat, amit meg kéne oldani?


Egy 45 cm széles kelmét 5 cm oldalú négyzetekre kell szétvágnunk jelvények készítése céljából. Miután a kelmét beáztattuk és kiszárítottuk, szélessége 40 cm-re, hossza pedig eredeti hosszának a 7/8 részére csökkent. Ezért 64 jelvénnyel kevesebb készíthető az összement anyagból, mint ahogyan eredetileg terveztük. Milyen hosszúságú volt eredetileg a kelme?

Ha egy levezetést kérhetnék.


2010. jan. 6. 16:27
 1/1 anonim ***** válasza:

Érdemes abból kiindulni, hogy mennyit veszített az anyag a területéből. A szélessége 5 cm-t, a hossza 1/8 részét. Téglalapról van szó,ezért felírhatjuk a veszteség területét, a hosszát jelöljük x-el.Ez a terület megegyezik a kieső négyzetek területével.

40 cm* 1/8x cm+5*x cm =64 * 25 cm2

10*x cm= 1600cm2

x=160cm

Eredetileg a kelme 160 cm volt,és 288 db négyzetet lehetett volna készíteni. Áztatás után 140 cm lett, és 224 darab négyzetet lehetett csinálni belőle.

2010. jan. 6. 18:26