Matekházit nemtom megoldani, vki elmagyarázza légyszi?

Egy 50cm hosszú, 8mm falvastagságú és 30mm belső átmérőjű ólomcsövet beolvasztanak,és 1,5cm átmérőjű golyókat öntenek belőle.Hány golyót kapnak,ha a folyamat során 5% a veszteség?
2010. jan. 5. 16:43
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ki kell számolni a henger térfogatát, akkor megkapod hány négyzetcm anyag van benne. Ebből levonsz 5 %-ot,marad 95 %. Aztán a golyók(gömbök)térfogatát számolod. Végül a henger 95 %-át elosztod a gömb térfogatával, és kész.
2010. jan. 5. 16:57
 2/9 anonim válasza:

szia!

kiszámolod a térfogatát a csőnek.

kiszámolod hogy egy 1,5cmes golyónak mekkora a térfogata.

kiszámolod mennyi golyót tudsz önteni figyelembe véve az 5 százalék veszteséget (ólom-oxid) és kész. remélem sikerül!

2010. jan. 5. 17:02
 3/9 A kérdező kommentje:
a henger térfogatát,hogy tudom ebből kiszámolni?nem értem mit kezdjek azzal,h 8m a falvastagság
2010. jan. 5. 17:08
 4/9 A kérdező kommentje:
*8mm
2010. jan. 5. 17:08
 5/9 anonim ***** válasza:

Kiszámolod, hogy mekkora lenne a cső térfogat, ha tömör lenne, mintha 38 mm-es átmérőjű lenne.

Majd kiszámolod, egy 30 mm-es cső térfogatát. És kivonod egymásból a két eredményt.


Vagy nem számolod ki a térfogatot, csak a körök területét. És a kör területek különbségét veszed alapterületnek, és ezt szorzod be a magassággal.

2010. jan. 5. 17:18
 6/9 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2010. jan. 5. 18:25
 7/9 anonim ***** válasza:

Egy 50cm hosszú, 8mm falvastagságú és 30mm belső átmérőjű ólomcsövet beolvasztanak,és 1,5cm átmérőjű golyókat öntenek belőle.Hány golyót kapnak,ha a folyamat során 5% a veszteség?


A cső:

Külső átmérő: 8mm+30mm=38mm -> Alap teljes terület: r^2*pi=(38mm)^2*pi=1444mm^2*pi=4536,46mm^2

Alap luk terület: (30mm)^2*pi=900mm^2*pi=2827,43mm^2

Az ólommal kitöltött rész alapjának területe a két terület különbsége: 4536,46mm^2-2827,43mm^2=1709,03mm^2

Mivel a cső hasáb, ezért e szerint az ólom térfogata:

1709,03mm^2*500mm=854515mm^3


A veszteség után kapott ólom térfogata:

854515mm^3*(100%-5%)=854515mm^3*0,95=811789,25mm^3


A golyók:

Térfogat: 4/3r^3*pi=(15mm*4/3)^3*pi=8000mm^3*pi=25132,74mm^3


A veszteség után kapott ólomból öntött golyók száma:

811789,25mm^3/25132,74mm^3=32,3000

Ami azt jelenti, hogy 32 teljes golyó és még egy golyónak a 30%-a jön ki, és a 3 nulla miatt ez biztos nem kerekítési hiba. (Az viszont lehet hogy melléütöttem a gépen. :D)

2010. jan. 5. 18:27
 8/9 A kérdező kommentje:
egyébként mikor hozzáadjuk a 8mm falvastagságot,ott miért egyszer,miért nem kétszer?
2010. jan. 5. 19:17
 9/9 anonim válasza:

Jogos... Átmérőről volt szó, szóval a kedves előző szerintem itt hibázott:

"Külső átmérő: 8mm+30mm=38mm"

Ugyanis a cső belső átmérője 30mm, vagyis a belső sugara 15mm, ehhez jön a falvastagság, ami 8mm, vagyis az 23mm, tehát a külső átmérő az 23*2mm vagyis 46mm.

Egyszerűbben: ha elképzeled a cső átmérő menti hosszmetszetét, akkor a következőt kapod: 8mm ólom + 30mm semmi + 8mm ólom.

2010. jan. 6. 00:01