Abban nem vagyok biztos, h van ugye a szórásnak és a várható értéknek egy egy képlet, és h elég-e azokat használni, vagy a binomiális képletet kell?

2014. jún. 25. 10:03
 1/7 anonim ***** válasza:
A képletek, amikről beszélsz, tulajdonképpen eloszlásfüggőek, hiszen az egyes kimenetelek valószínűségeit tartalmazzák, amelyeket az adott eloszlás ismeretében tudsz kiszámolni. Jelen esetben valóban a binomiális eloszlásról van szó. Meg kell határozni, hogy mekkora valószínűséggel lesz 0, 1, 2, 3, 4, 5 illetve 6 darab első osztályú termék a kihúzott 6 között, és ezt felhasználni a várható érték és a szórás definíció szerinti kiszámításához.
2014. jún. 25. 10:17
 2/7 A kérdező kommentje:
És jelen esetben ugye a p-lesz a valószínűség amit a binomiális képlettel kiszámolok, és a többi adat melyik betűjellel (n,k,N) párosítható?
2014. jún. 25. 11:33
 3/7 anonim ***** válasza:

Első osztályú termék húzásának valószínűsége: 60/200=0,3

Másod osztályú termék húzásának valószínűsége: 1-0,3=0,7


0 db első osztályú termék valószínűsége:

(6 alatt a 0)*(0,3^0)*(0,7^6)=


1 db első osztályú termék valószínűsége:

(6 alatt a 1)*(0,3^1)*(0,7^5)=


2 db első osztályú termék valószínűsége:

(6 alatt a 2)*(0,3^2)*(0,7^4)=


3 db első osztályú termék valószínűsége:

(6 alatt a 3)*(0,3^3)*(0,7^3)=


4 db első osztályú termék valószínűsége:

(6 alatt a 4)*(0,3^4)*(0,7^2)=


5 db első osztályú termék valószínűsége:

(6 alatt a 5)*(0,3^5)*(0,7^1)=


6 db első osztályú termék valószínűsége:

(6 alatt a 6)*(0,3^6)*(0,7^0)=


Nincs kéznél a gépem ezért a fenti valószínűségeket p0; p1; ...; p6-tal jelölve a várható érték (ez egy diszkrét eloszlás):


0*p0+1*p1+2*p2+3*p3+4*p4+5*p5+6*p6=M


Szóráshoz segédszámítás:

0^2*p0+1^2*p1+2^2*p2+3^2*p3+4^2*p4+5^2*p5+6^2*p6


Ha ezt kiszámold, majd ebből kivonod a várható érték (M) négyzetét megkapod a szórásnégyzetet (variancia). Ebből gyököt vonsz és megvan a szórás.


sch

2014. jún. 25. 12:07
 4/7 bongolo ***** válasza:

Kérdező, jól gondolod, itt elég a képletet használni, nem kell visszamenni az alapokig.

Binomiális eloszlás, n = 6, p = 60/200 = 0,3

E = n·p = 6·0,3

D = √(n·p·(1-p)) = √(6·0,3·0,7)

2014. jún. 26. 17:52
 5/7 A kérdező kommentje:
Ebben nagyon bíztam. És ezt a képletet nem kell használni? P(kszí=k) = (n alatt k)*p^k*(1-p)^n-k
2014. jún. 26. 18:48
 6/7 bongolo ***** válasza:
Dehogynem, csak más feladatoknál.
2014. jún. 26. 18:52
 7/7 A kérdező kommentje:
Vágom :) Köszönöm a segítséget mindenkinek!
2014. jún. 26. 19:31