Ezt hogyan kell megoldani? X^2+x^1/2=84 x€R

A megoldás ±9

2014. jún. 19. 22:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Hát, a -9 nem sűrűn lesz megoldás, mivel a (-9)^(1/2)=√(-9) nem valós szám.


Hányadikos vagy? Amúgy én így oldanám meg;


Legyen √x=k, ekkor


k^4+k=84 /kiemelünk k-t

k*(k^3+1)=84


Tegyük fel, hogy k egész, ekkor a bal oldalon egy olyan szorzatot kapunk, aminek minden tagja egész. Ha pedig minden tagja egész, akkor biztos, hogy k|84, és/vagy (k^3+1)|84. Nézzük a k|84-et, vagyis azokat a k-kat keressük, amikkel el lehet osztani a 84-et. De mivel definiáltan √x=k, ezért k értéke csak nemnegatív lehet.


84 osztói:


1*84

2*42

3*14

4*21

6*14

7*12


Ezek k lehetséges értékei. Bepróbálgatjuk ezeket a számokat, és látjuk, hogy k=3 esetén megoldást kapunk. Ez azt jelenti, hogy a k^4+k-84 osztható k-3-mal; polinomiálisan elosztjuk egymással, de mivel ide eléggé körülményes lenne leírni, így kifejtem akkor a polinomosztást, ha külön igény van rá.


Hányadosnak k^3+3k^2+9k+28-t kapjuk, vagyis


k^4+k-84=(k-3)*(k^3+3k^2+9k+28) (zárójelbontással igazolható).


Tehát az egyenletünk már így néz ki:


(k-3)*(k^3+3k^2+9k+28)=0


A bal oldalon így egy szorzatot kapunk, ami csak akkor 0, ha k-3=0 (ezt az előbb számoltuk ki), vagy k^3+3k^2+9k+28=0. Látható, hogy ebben minden tag együtthatója pozitív, tehát k értéke nem lehet pozitív (nem jutunk a 0-hoz), sem 0 (=28), így csak negatív értéke lehet. Viszont k értéke definíció szerint csak pozitív lehet, ezért itt meg is állhatunk.


Tehát k=3 lesz a megoldás, de mivel √x=k, ezért √x=3, vagyis x=9, 1 valós megoldása van az egyenletnek.

2014. jún. 20. 08:22
 2/11 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm hogy válaszoltál a kérdésemre.Most szeptembertől megyek majd 12-be. Viszont nem értem azt, hogyha k=3 esetén megoldást kapunk, abból hogyan következik hogy k-3|k^4+k-84 ?

A polinomiális osztás is érdekel. :)

2014. jún. 20. 13:57
 3/11 anonim ***** válasza:

Létezik egy tétel, miszerint ha egy polinomnak gyöke b, akkor abból (x-b) kiemelhető, a kiemelést pedig jobbára úgy szoktuk elvégezni, hogy osztunk. Ezt másodfokú kifejezéseknél már vettük; ha a másodfokú polinomnak gyöke x1 és x2, akkor felírható a*(x-x1)*(x-x2) alakban, ahol a az együttható, és 0-tól különbözik. Ennél is úgy van, hogy ha x1 gyöke, akkor a polinom osztható (x-x1)-gyel.


Polinomosztásnál gyakorlatilag az alsóban tanult bennfoglalást végezzük el, csak betűkkel; mindig úgy kell, hogy az osztóban a legnagyobb ismeretlen fokát megnézzük, hogy hányszor van meg az osztandó legnagyobbjában, aztán azzal visszaszorozzuk az osztót, majd kivonjuk belőle (csak úgy, mint a bennfoglalásnál). Nézzük a példánál:


(k^4+k-84):(k-3)=


A k^4-ben k k^3-szor van meg, vagyis


(k^4+k-84):(k-3)=k^3, ezzel visszaszorzunk:


(k-3)*k^3=k^4-3*k^3, ezt kivonjuk az osztandóból


k^4+k-84-(k^4-3*k^3)=k^4+k-84-k^4+3*k^3=3*k^3+k-84, ez a maradék. A következő lépésként (mint a bennfoglalásnál is) a maradékot osztjuk tovább:


(3*k^3+k-84):(k-3)=3*k^2, mivel ennyiszer van meg a 3*k^3-ban k. Visszaszorzunk, majd kivonjuk:


3*k^2*(k-3)=3*k^3-9*k^2


3*k^3+k-84-(3*k^3-9*k^2)=3*k^3+k-84-3*k^3+9*k^2=9*k^2+k-84, ez a maradék.


Innen már fejezd be; vagy folytatod, amit eddig csináltam, vagy felbontod a fenti alakra (a*(x-x1)*(x-x2)), aztán tudsz egyszerűsíteni k-3-mal. Ha nem megy, írj, aztán segítek még :)

2014. jún. 20. 15:24
 4/11 A kérdező kommentje:
Amikor elvégeztem az osztást akkor az egyes részeredményekkel mit kell kezdeni? Gondolok itt a k^3, 3*k^2, 9*k, 28 eredményekre. Még nem látom hogy ezekből hogyan kellene kiemelni a (k-3)-at.
2014. jún. 20. 15:55
 5/11 A kérdező kommentje:
Ja az előző válaszodban már írtad ezt az egyenletet: (k-3)*(k^3+3k^2+9k+28)=0. Innen mit kell ebbe a összefüggésbe behelyetesíteni: (a*(x-x1)*(x-x2))?
2014. jún. 20. 16:13
 6/11 anonim ***** válasza:

Azok a részeredmények a megoldások; egymás mellé le kell őket írni a megfelelő előjellel. Mivel itt mindig mind az osztandó (és a maradékok), mind az osztó főegyütthatója pozitív volt, ezért a pozitív/pozitív=pozitív miatt mindegyik előjele pozitív, így össze kell ezeket adni.


Írok a kiemelésre egyszerű példákat, és akkor megérted miről beszélek (bár már kellett, hogy vegyétek, de sose árt ismételni :) )


3x^2+6x


Ebből ki tudunk emelni 3x-et, így kapjuk, hogy


3x*(x+2)


Ezt hogy csináltuk? Mindig mondogatjuk, hogy "mit kell megszorozni a 3x-szel, hogy 3x^2-et kapjunk?" Kreatívan azt a megoldást adhatjuk, hogy 3x^2/(3x), mivel 3x*(3x^2/(3x))=6x^2. No de mennyi 3x^2/(3x)? Ezt könnyen ki tudjuk számolni; x. Ugyanez a helyzet ennél a feladatnál is; emeljünk ki (k-3)at:


(k-3)*((k^4+k+84)/(k-3)), na de mennyi (k^4+k+84)/(k-3)? Itt jön be a polinomosztás; amiket kiszámolunk, mindig odaírjuk az egyenlőségjel mögé, persze előjellel. Így kapunk egy polinomot, ami egyenlő lesz ezzel a hányadossal.


Remélem így érthető, ha mégsem, kérdezz még :)

2014. jún. 20. 17:12
 7/11 A kérdező kommentje:
Igen a kiemelést értem. Amikor ezt az összefüggést akarom használni: a*(x-x1)*(x-x2), akkor melyik egyenletnek a gyökeit kell belehelyetesíteni?
2014. jún. 20. 17:26
 8/11 anonim ***** válasza:

"...9*k^2+k-84, ez a maradék.


Innen már fejezd be; vagy folytatod, amit eddig csináltam, vagy felbontod a fenti alakra (a*(x-x1)*(x-x2)), aztán tudsz egyszerűsíteni k-3-mal."


Ennek a másodfokú egyenletnek kellenek a gyökei. Megoldóképlettel megoldjuk, megkapjuk, hogy k1=3 és k2=-28/9. Esetünkben a=9, ezért ezt írhatjuk fel: 9*(k-3)*(k-(-28/9))=9*(k-3)*(k+28/9), ebből már látszik, hogy ez a továbbosztásnál osztható k-3-mal.

2014. jún. 20. 20:54
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Most jöttem csak rá, hogy én azért kaptam csúnya gyököket, mert k együtthatóját kettesnek néztem. Úgyhogy ma is tanultam valamit, mert eddig nem tudtam, hogyan kell polinomosztást végezni, de neked hála most már tudok.A gondolatmenet is biztos jól jön majd, hogy ez a feladat is az eszköztáramban lesz. Tényleg köszönöm a válaszokat és hogy időt szakítottál rám és a feladatomra! Adtam sok zöld kezet!:) Puszi a hasadra!:P
2014. jún. 20. 22:08
 10/11 anonim ***** válasza:
Nincs mit :) Ha lenne még a későbbiekben kérdésed, keress meg nyugodtan!
2014. jún. 20. 22:22
1 2