Levezetve, ha lehet...köszi2014. jún. 18. 21:37
1/1 anonim válasza:
-először is: NaOH + HCl = NaCl + H2O
-ezek után számold ki, hogy 1 mól hány gramm NaOH-nak, illetve HCl-nek felel meg:
M NaOH = 23+1+16 = 40 g/mól
M HCl = 35,5+1 = 36,5 g/mól
-tudod, h a sósav 20 százalékos, tehát az oldat 146*20/100=29,2 g HCl-t tartalmaz
-40 g NaOH semlegesitéséhez 36,5 g HCl kell
y g NaOH semlegesitéséhez 29,2 g HCl kell
tehát y= 40*29,2/36,5
y= 32
vagyis 146 gramm 20 tömeg%-os sósav oldat 32 g NaOH-ot tartalmazó oldattal lehet közönbösiteni.
-ugyan igy:
40 g NaOH semlegesitéséhez 36,5 g HCl kell
5g NaOH semlegesitéséhez x g HCl kell
x = 5*36,5/40
x= 4,5625
-a megkapott eredmény 5 %-ban van jelen az oldatban, tehát az oldat tömege: z= 100*4,5625/5
z=91,25
Nah... Ezt begépelni több időbe telt, mint megoldani XD