Hogy kell kiszámítani 146 gramm 20 tömeg%-os sósavat hány gramm nátrium-hidroxidot tartalmazó oldattal lehet semlegesíteni? Az 5 gramm nátrium hidroxidot tartalmazó oldatot hány gramm 10 tömeg%-os sósavval lehet semlegesíteni?

Levezetve, ha lehet...köszi
2014. jún. 18. 21:37
 1/1 anonim válasza:

-először is: NaOH + HCl = NaCl + H2O

-ezek után számold ki, hogy 1 mól hány gramm NaOH-nak, illetve HCl-nek felel meg:

M NaOH = 23+1+16 = 40 g/mól

M HCl = 35,5+1 = 36,5 g/mól

-tudod, h a sósav 20 százalékos, tehát az oldat 146*20/100=29,2 g HCl-t tartalmaz

-40 g NaOH semlegesitéséhez 36,5 g HCl kell

y g NaOH semlegesitéséhez 29,2 g HCl kell

tehát y= 40*29,2/36,5

y= 32

vagyis 146 gramm 20 tömeg%-os sósav oldat 32 g NaOH-ot tartalmazó oldattal lehet közönbösiteni.

-ugyan igy:

40 g NaOH semlegesitéséhez 36,5 g HCl kell

5g NaOH semlegesitéséhez x g HCl kell

x = 5*36,5/40

x= 4,5625

-a megkapott eredmény 5 %-ban van jelen az oldatban, tehát az oldat tömege: z= 100*4,5625/5

z=91,25

Nah... Ezt begépelni több időbe telt, mint megoldani XD

2014. jún. 18. 23:52