Hány almát kell szednünk a fáról, hogy legyen egy ilyen sorozatunk?

Mikor leszedünk egy almát, 1/5 az esélye, hogy az zöld színű lesz. Hány almát kell leszednünk mire lesz egy olyan sorozatunk, amikor egyhuzamban 6 zöld almát szedünk?

2014. jún. 18. 18:39
 1/4 anonim válasza:
1/0,2^6=1/15625=0,000064=6,4*10^-5
2014. jún. 18. 19:00
 2/4 anonim ***** válasza:
Előbb tudni kéne, hogy hány alma van a fán, anélkül hozzá se lehet kezdeni. Mert ha például csak 5, akkor nem lesz megoldás.
2014. jún. 18. 22:35
 3/4 A kérdező kommentje:

1. Köszönöm, a kérdésbe elfelejtettem beleírni, hogy igazából a számítás módja/levezetése/elmagyarázása érdekelne.


2. Legyen 100.000 alma és akkor úgy is fel lehetne tenni a kérdést, hogy: ha 100.000 almánk van amiből 20.000 db zöld, mekkora arra az esély, hogy lesz egy olyan 6-os sorozatunk, amikor csak zöld almát veszünk ki a 'kosárból'.

2014. jún. 19. 01:13
 4/4 anonim ***** válasza:

Kérdező, a második kérdésedre a választ meg lehet adni a binomiális eloszlással és a hipergeometrikussal is.

A binomiális az, ami a legelső válasz.

A hipergeometrikus: (20000 alatt 6)/(100000 alatt 6)

A két válasz látszólag nagyon különbözik, de ha kiszámoljuk, akkor láthatjuk, hogy a két érték alig tér el egymástól, ugyanis nagy számoknál a kétféle eloszlás már ugyanahhoz a számhoz tart.

2014. jún. 19. 08:59