Valaki letudná vezetni nekem a következő egyenlőtlenséget?

erről lenne szó: [link]

2014. jún. 10. 21:02
 1/4 anonim ***** válasza:

szorozzuk be 20-al


12x-40-10x<10x rendezzük


12x<40

x<10/3

2014. jún. 10. 21:06
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, de az elejét nem értem. Mit szorzok hússzal?
2014. jún. 10. 21:18
 3/4 anonim ***** válasza:

Mindkét oldalt. Ha általános sulis vagy, akkor így csináljátok:


törteket akkor tudunk összeadni, ha a nevezőjük azonos, például (2/9)+(3/9)=(2+3)/9=5/9. Ha viszont nem azonosak, akkor nem tudjuk összeadni, például az (1/2)+(1/5) esetén. Ezért tanultuk meg azt, hogy közös nevezőre hozunk; a számlálót és a nevezőt is ugyanazzal a 0-tól különböző számmal szorozzuk, ezt nevezzük bővítésnek. Először is meg kell keresni, hogy melyik az a szám, amit megkaphatunk a fenti eljárással. Esetünkben a 10 lehet a közös nevező, de mondhatnám a 30-at, az 50-et, az egymilliót, de akkor járunk jól, ha ez a szám minél kisebb, mivel akkor a törtet még egyszerűsítenünk kellene (akkor a számlálót és a nevezőt osztjuk ugyanazzal a számmal).


Tehát a közös nevező a 10 lesz, vagyis mindkét törtben a nevező helyén 10 lesz. Ha az 1/2-nél szorozzuk a nevezőt 5-tel, ekkor a számlálót is, ekkor 5/10-et kapunk. AZ 1/5 esetén 2-vel szorzunk, ekkor 2/10 lesz a tört. Így már össze tudjuk őket adni, így 7/10-et kapunk.


Ugyanígy kell az egyenlőtlenségnél is eljárni; a 20 egy olyan szám, amit megkaphatunk úgy, hogy a megfelelő egész számmal szorozzuk a nevezőt;


-az első tag esetén 4-gyel kell szorozni, így a számlálót is, így kapjuk: (4*(3x))/20

-a második tagnál 10-zel szorzunk: (10*(4+x))/20

-a harmadiknál a szorzó az 5 lesz: (5*(2x))/20


Tehát az egyenlet:


((4*(3x))/20)+((10*(4+x))/20)<(5*(2x))/20


Ha most szorzunk 20-szal akkor eltűnnek a nevezők, és egy olyan egyenlőtlenséghez jutunk, amit már egyszerűen meg tudunk oldani:


4*(3x)+10*(4+x)<5*(2x)


Ezt a procedúrát hagyta ki az előző válaszoló. Ha rutinod lesz az egyenletmegoldásban, akkor te is el fogod majd hagyni :)

2014. jún. 10. 21:51
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2014. jún. 11. 16:55