3-as alapú logaritmus x + 3-as alapú logaritmus (x-1) = 3-as alapú logaritmus 2. Hogyan kell megcsinálni?

2014. jún. 9. 17:51
 1/5 anonim ***** válasza:

Az I. logaritmusazonosság alapján


log(3)[x*(x-1)]=2


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt


x*(x-1)=2

x^2-x=2

x^2-x-2=0


Másodfokú egyenlet megoldóképletével megoldjuk:


x1=2, x2=-1


Helyettesítsünk vissza:


x=2: log(3)[2]+log(3)[2-1]=log(3)[2]+log(3)[1]=log(3)[2]+0=log(3)[2], ami egyenlő log(3)[2]-vel, tehát ez jó megoldás


x=-1: log(3)[-1], itt már meg is állhatunk, mivel ezt nem tudjuk értelmezni, így x=-1 nem lesz jó megoldás.

2014. jún. 9. 17:58
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm széped,de ezt így egyáltalán nem értem.Hova lett 2 logaritmus az első lépésnél?És mi az a három képlet?Ezekkel a jelölésekkel sem vagyok tisztában mint pl. az ^.
2014. jún. 9. 18:11
 3/5 A kérdező kommentje:

Rájöttem azt hiszem,

Tehát x négyzet - x - 2.És ebből mi lesz az A a B és a C?

a=1,b= -1 és c= -2?

2014. jún. 9. 18:41
 4/5 A kérdező kommentje:
Nekem x1=1,x2=-2 jött ki.Mit csináltam rosszul?
2014. jún. 9. 18:44
 5/5 anonim ***** válasza:

Igazad van, az elején lemaradt a logaritmus :) Bocs, nem vettem észre.


Valószínűleg valami előjelhibád lehet.

2014. jún. 9. 19:05