Hany ml HCl-ra van szüksegünk 100ml 0,01mol/dm-es koncentracioju oldat elkeszitesehez, ha M=36 es a kiindulasi sav 30%-os, sürüsege pedig 1,3 g/cm.

Köszi elöre is :)


2014. jún. 6. 19:03
 1/3 Silber ***** válasza:

M=36,5 és nem 36.


n=c*V

m=n*M=c*V*M


%(m/m)=m(HCl)/m(o)*100

m(o)=100*m(HCl)/%(m/m)

m(o)=100*c*V*M/%(m/m)


V(o)=m(o)/Rho(o)


V(o)=100*c*V*M/[%(m/m)*Rho(o)]


V(o) - szükséges HCl mennyisége

c - kívánt HCl-oldat koncentrációja

V - kívánt HCl-oldat térfogata

M - HCl móltömege

%(m/m) - kiindulási sav tömegszázaléka

Rho(o) - kiindulási sav sűrűsége

2014. jún. 6. 19:36
 2/3 C2H5OH ***** válasza:

Silbert útán szabadon, ha esetleg mégsem menne:


Mi kell nekünk? 100 ml, 0.01 mol/dm3 sósavoldat. Az oldat elkészítéséhez tehát 0.01*0.1 = 0.1 mol sósav kell, ami 0.1 mol * 36.5 g/mol = 3.65 g sósav.


Van nekünk egy V térfogatú kiindulási oldatunk, amiben benne van a kívánt savmennyiség. 3,65 g sósav (az oldat sűrűsége alapján)


m(HCl)=V(oldat)*ró(oldat)*w(oldat)


3.65 = V * 1.3 *0.30 ,amiből V=9.359 cm3 oldatban van 3.65 g sósav. 100 cm3 oldathoz kell 9.36 cm3 a kiindulási sósavból + 90.64 cm3 desztillált víz.


0.1 mol sósav/0.1 dm3 oldat = 0.01 mol/dm3-es oldat.

2014. jún. 7. 16:57
 3/3 C2H5OH ***** válasza:

Ne haragudj, de totál elbaltáztam az előző hozzászólásban.


1 dm3 oldatban 0.01 mol sósav lenne, így 0.1 dm3 oldatban a tizede... vagyis 0.001 mol sósav kell.


m(HCl)=V(oldat)*ró(oldat)*w(oldat)


0.0365 = V * 1.3 *0.30 ,amiből V=0.0936 cm3 oldatban van ennyi sósav. 100 cm3 oldathoz kell 0.094 cm3 a kiindulási sósavból + 99.906 cm3 desztillált víz.


Ell.: 0.001 mol sósav/0.1 dm3 oldat = 0.01 mol/dm3-es az oldat.


Ne haragudj, remélem nem okoztam nagy gubancot a fejedben :/

2014. jún. 7. 17:07