Kémia dolgozat, ph számítás, pufferek, indikátorok, oldhatósági szorzat, hogyan kell?


Sziasztok. teljesen nem vagyok tisztában a ezekkel a számításokkal:


ph számítás,pufferek,oldhatósági szorzat.



kerestem interneten,találtam is megoldásokat,de nem tudtam megérteni,ha valaki segítene hogyan induljak el,hogyan számoljam ki őket,levázolna pár feladatot azt nagyon megköszönném.


íme pár feladat azok közül amit teljesen nem értek.



1. egy gyenge savak 10^-4 koncentráció oldatában 10 a ^-3,mennyi az állandó?


C=10^-4 mol/dm^-3


< (ilyen ferde fel,szerintem ez alfa vagy ró) = 10^-3 (0,0001)=


Ks= ?


PH=?


---------------------------------------------------------


2. 200ml 0,2 mol/dm^3 koncentrációjú sósavat 300 ml Na-vaé közömbösítünk. Mennyi a NAOH koncentrációja?



vHcl = 200ml


Cn= 0,2 mol/dm^3


vNAoH = 300ml


----------------------------------------------------------


3. ez már szerintem oldhatósági szorzat,ha nem kérlek javítsatok ki.


C = 0,00001 mol/dm^3


< = 0,1


PH= ?


ez valahogy így folytatódik hogy:


[H30+]=....



---------------------------------------------------------


C=0,01 mol/dm^3


L = 0,01


PH=?


[OH-]=....


----------------------------------------------------------



remélem valamennyire érthetően írtam le a feladatokat.kérlek segítsetek hasonló példák megoldásában,levezetésében.


Ha esetleg tudtok olyan linket küldeni ahol jól le vannak vezetve az ilyen feladatok,az is sokat segítene.



2014. jún. 1. 13:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia! Az összeset nem tudom megcsinálni, de az első kettőt igen. Az "< (ilyen ferde fel,szerintem ez alfa vagy ró)" az alfa, és a disszociációfokot jelenti, ami =a disszociált savmaradékionok koncentrációja/bemérési savkoncentráció (illetve értelmezhető ez természetesen bázisokra is). És egy fontos képlet: Ks=α^2*c/(1-α).

De ha az α sokkal kisebb 1-nél, akkor a nevező majdnem 1 marad, és akkor azt el is hanyagolhatjuk, és akkor Ks=α^2*c. A c a sav bemérési koncentrációja.

Vagyis az első feladatban:


Ks=(10^-3)^2*10^-4/(1-10^-3)=10^-10/0,999~10^-10.


Ha a sav egyértékű sav (és nincs rá utalás, hogy többértékű lenne, úgyhogy egyértékűnek vehető), akkor csak egy H+-iont tud leadni, és akkor a keletkező oxóniumionok száma meg fog egyezni a keletkező savmaradékionok számával, hiszen:


HA + H2O -> A- + H3O+


(HA: sav, A-: savmaradék-ion)


Ekkor mivel: [A-]=α*c és [H+]=[A-] ezért [H+]=α*c vagyis:


[H+]=10^-3*10^-4=10^-7 mol/dm^3.


és mivel pH=-lg[H+], ezért pH=-lg(10^-7)=7. Ez persze így önmagában nem jó eredmény, hiszen ez semleges kémhatású lenne, nem pedig savas, ezért azt is tudni kell, hogy ha a savból olyan kevés H+-ion származik, ami összemérhető -vagy jelen esetlben egyenlő is- a víz saját iontartalmával, akkor azt is hozzá kell adni, és nem szabad elhanyagolni, tehát az oldat teljes oxónium-ion tartalma ennek kétszerese, mert a vízből is ugyanennyi származik, és akkor: pH=-lg(2*10^-7)=6,7.

Amúgy ebben a feladatban van egy hiba: a 10^-3=0,001 és nem pedig 0,0001 ahogy írtad.


2.) V(HCl)=200 ml=0,2 dm^3

c(HCl)=0,2 mol/dm^3

n=c*V=0,04 mol.

Mivel mindkét anyag egyértékű, ezért n(HCl)=n(NaOH)

és tudjuk, hogy V(NaOH)=300 ml=0,3 dm^3, és akkor ebből már ki tudjuk számolni a c-t: c=n/V=0,04 mol/(0,3 dm^3)=0,133 mol/dm^3.


Remélem segítettem azért így is. Ha igen, pontozz fel!

2014. jún. 6. 19:12
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget,ment a pont :D
2014. júl. 4. 17:33