Jo matekosok legszi nagyon gyorsan! Egy aru arat 20% kal leszallitottak majd 20% kal felemeltek igy az ara az eredeti aranal 100ft tal kevesebb lett. Mennyibe kerul eredetileg az aru? Legyszi magyarazattal irjatok le mert hozza se tudok kezdeni.


2014. jún. 5. 22:14
 1/6 anonim ***** válasza:

Mi ez? Honfoglaló kérdés, hogy gyorsan kell? Akkor gondolom, már lemaradtál…


Legyen az eredeti (azaz a keresett) ár x.

A húsz százalékkal csökkentett ár ekkor: x*0,8.

A húsz százalékkal csökkentett ár húsz százalékkal felemelve: x*0,8*1,2 = x*24/25.

Ez utóbbit az eredetiből kivonva a megadott különbséget kapjuk: x - x*24/25 = x/25 = 100 Ft.

Szorozzunk 25-tel: x = 2500 Ft.

2014. jún. 5. 22:23
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyonnagyon szepen koszonom a gyors valaszt;) nem hpnfoglalo kerdes vsak hnap ebbol irunk dogat:(
2014. jún. 5. 22:25
 3/6 anonim ***** válasza:

1. Egy aru arat 20% kal leszallitottak ...

Vegyük az eredeti árat 'x'-nek, akkor a 20% árleszállítás x-0,2x=0,8x


2. ... majd 20% kal felemeltek ...

(0,8x)+0,2(0,8x)=1,2(0,8x)

Az első zárójel csak azért van ott, hogy szemléletesebb legyen milyen árat emeltek.


3. ... igy az ara az eredeti aranal 100ft tal kevesebb lett.

1,2(0,8x)=x-100


Az egyenlet megoldását rád hagyom.

2014. jún. 5. 22:27
 4/6 A kérdező kommentje:
Es a 24/25 az h jott ki? :( bocsi a sotetsegemert:(
2014. jún. 5. 22:29
 5/6 A kérdező kommentje:
Koszonom 2es:)
2014. jún. 5. 22:29
 6/6 anonim ***** válasza:

0,8 = 4/5,

1,2 = 6/5,

0,8*1,2 = 4/5 * 6/5 = 24/25.

2022. ápr. 12. 20:01