Valószínűség-számításos matekpélda: hogy kell megoldani?


Lehet, csak nekem nehéz, de gőzöm sincs.


Mennyi az esélye, hogy egy tizenöt fős baráti társaságban van legalább két olyan ember, akinek ugyanazon a napon van a születésnapja (365 napos évvel számolva).


2014. jún. 3. 21:22
 1/3 anonim ***** válasza:

Összes eset: 365^15

Kedvező eset: összes eset-rossz eset=365^15-(365 alatt a 15)

Valószínűség: kedvező eset/összes eset:(365^15-(365 alatt a 15))/(365^15), ami majdnem 1.

2014. jún. 3. 21:29
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi, de ez nem annak a valószínűsége, hogy egy bizonyos napon 2 ember is született?...
2014. jún. 3. 22:40
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem.


Összes eset: az első ember az év 365 napjából valamelyiken született, a második is, és így tovább, így 365*365*...*365=365^15.


Rossz eset: mivel az a rossz, amikor senki se született azonos napon, ezért az első 365 napon születhetett, a második 364 napon, és így tovább, így 365*364*363*362*361*360*359*358*357*356*355*354*353*352*351*350-féleképpen lehet ez, ez pedig pont (365 alatt a 15)-tel egyenlő.


A többi szerintem már érthető.


Szóval nem azt adja meg, hogy 2 ember azonos napon született, sőt, ezek között az esetek között az is van, hogy például mind a 15 ember januárt 1-jén született.

2014. jún. 4. 00:25