Van egy mértan feladat valaki segít?

A derékszögü háromszög befogói 6 és 8 cm-esek. Számold ki a kisebbik hegyes szög távolságát a háromszögbe írt körvonal középpontjátol! A lépéseket is irjatok pls. Köszi előre

2014. jún. 1. 18:04
 1/4 anonim ***** válasza:
Hülyeség! Mi az a szög és pont távolsága?
2014. jún. 1. 18:15
 2/4 A kérdező kommentje:
Szerintem arra a csúcsra gondol a feladat. ahol a kisebbik hegyesszög van
2014. jún. 1. 18:27
 3/4 anonim ***** válasza:

---

[link]

---

2014. jún. 1. 22:47
 4/4 anonim ***** válasza:

Szép feladat!


A jelölések értelmezéséhez lásd a következő ábrát:


[link]


Látható, hogy a keresett távolság a Pitagorasz tétel szerint

f² = (a - r)² + r²

ill

(A) f = √[(a - r)² + r²]


Ebben a képletben csak a beírható kör sugara ismeretlen, tehát ezt kell kiszámítani.

Erre két módszer is van.

1. módszer

Az ismert

T = r*s

összefüggésből, ahol

T - a háromszög területe

s - a háromszög fél kerülete

Ebből a beírt kör sugara

r = T/s


Derékszögű háromszög esetén a terület egyik formája

T = a*b/2

A fél kerület

s = (a + b + c)/2

Behelyettesítve

(B) r = a*b(a + b + c)


2. módszer

A derékszögű háromszög átfogója felírható a következő módon

c = (a - r ) + (b - r)

A zárójeleket felbontva, összevonva

c = a + b - 2r

ebből

(C) r = (a + b - c)/2


A két módszerben egy a közös: nem ismerjük az átfogót!

De semmi gond, segít az öreg Pitagorasz! :-)

(D) c = √(a² + b²)


Ezzel minden szükséges elem megvan, jöhet a megoldás!

A lépések:

1. A (D) képlettel kiszámolod az átfogót (c)

2. A (B) vagy (C) képlettel kiszámolod a sugarat (r)

3. Az (A) képlettel kiszámolod a keresett távolságot (f)


Ha valami gond van, jelentkezz.


DeeDee

**********

2014. jún. 1. 23:46