1. Milyen irányú és milyen nagyságú a Föld körül T=27,3 nap keringési idővel keringő Hold gyorsulása, ha mozgását egyenles körmozgásnak tekintjük?

2. Mekkora a Hold miatti erőhatás a Föld felszínén levő 1 m3-nyi 1030 kg/m3 sűrűségű tengervízre?



2014. máj. 28. 21:05
 1/2 anonim ***** válasza:

1. A Föld felé mutató, és nagysága

a_cp = r*ω^2 = r*(2*π/T)^2 ≈ (384 000 km)*(2*3.14/(27.3 day))^2 ≈ 0.0027 m/s^2.


2. F = γ*M*m/x^2 = γ*M*m/(r - R)^2 ≈ (6.67*10^(-11) N m^2/kg^2)*(7.35*10^22 kg)*(1030 kg)/(384000 km - 7000 km)^2 ≈ 0.036 N.


Remélem, nem rontottam el.

2014. máj. 28. 22:57
 2/2 anonim ***** válasza:

2.-hoz kiegészítés: a Föld áttellenes oldalán levő vízre x = r + R, és akkor 0.033 N jön ki.


További megjegyzés: az árapály nem közvetlenül a Hold gravitációs erejéből származik (amit fent kiszámoltam), hanem a Föld–Hold rendszer mozgásából. Szóval lehet, hogy a 2. feladatot rosszul értelmeztem, és a kitűzői a tényleges árapályerők kiszámítására gondoltak…

2014. máj. 28. 23:02