Mi a deriváltja a következő dolognak?


Vagyis hát az eredményt tudom, csak azt nem értem, hogy miért lesz ez...


Szóval, a következő van: y=ln(x/2). Az eredmény y'=1/x


A levezésemben az van, hogy: y=ln(x/2)=> y'= (2/x)*(1/2)... és végül az eredmény. A 2/x-et még értem is, de honnan jön az a 1/2 ?!


Előre is köszi.



2014. máj. 15. 20:59
 1/3 anonim ***** válasza:
a belső függvény deriváltjával is szoroznod kell! a belső függvény:x/2 deriváltja: 1/2 ezért 2/x-et szorozni kell 1/2-el
2014. máj. 15. 21:34
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy összetett függvény. Van egyszer az ln függvény, és a zárójelen belül pedig az x/2 függvény. Az összetett függvények deriválását nézd át még egyszer!


Amúgy ha pl: y=ln(x), akkor y'=(1/x)*1

Itt is kell az 1-es szorzó, mert még lederiválod az x-et is, az pedig 1. Csak nem szokták kiírni.

x/2-nél is ez a szitu, csak ha ezt deriválod, az ugye 1/2.

2014. máj. 15. 21:35
 3/3 anonim ***** válasza:

f(x)=ln(x/2)=

f(x)=lnx-ln2

f'(x)=1/x

2014. máj. 15. 21:49