Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egri csillagokból lenne két...

Egri csillagokból lenne két kérdésem: 1. Ki volt Dobó kettő kéme? ( az egyik Varsányi János? ) 2. Miklós és Éva Egerrel szomszédos várba mennek. Miért?

Figyelt kérdés
2014. máj. 13. 19:01
 1/6 acelsziv ***** válasza:
2: eltévesztették a címet, mert fejjel lefelé tartották a térképet.
2014. máj. 13. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 KTünde válasza:

Varsányi Imre:

A regény elején és végén találkozunk vele. Az I. részben, mint zarándok jelenik meg, aki levelet hoz Cecey Péternek Fráter Györgytől.

„A falubeli kutyák mérges csaholással ugrálnak körül egy fehér szakállú és nagy hajú zarándokot. Le is húznák róla a csuhát bizonyára, ha nagy, keresztes végű botjával vitézül nem hadonászna maga körül.

Eleinte az út közepén ment, de hogy a nagy, bozontos kutyák mindegyre szaporodtak, óvatosan nekihátrált egy L alakban megszögellő sövénynek, és a hátát abban megvetve várta, hogy valaki előjön, és megszabadítja az ostromtól.” (I. rész, 2. fejezet) Varsányi ekkor 30 éves.

Később ő fedezi fel a törökök lábnyomát, amikor a falubeliek az eltűnt gyerekeket keresik.

„- Tisztelendő uram - mondja halkan.

- Mit akarsz, atyámfia?

- Nem vízbe vesztek azok.

- Hát? Mit tudsz róluk?

- Azt, hogy a törökök vitték el őket.

A pap majdnem a falnak esett.

- Honnan tudod?

- Ahogy én is ott jártam a keresőkkel a patak partján, hát egy vakondtúráson láttam a török¬nek a lába nyomát.

- Török lába nyomát?

- Sarkatlan csizmanyom volt. A magyarnak nincsen olyan.

- Hátha bocskornyom volt?

- Azon nincs sarkantyú. Jó az én szemem: török nyom volt. Meg a török lónak is ott a lába nyoma. Azt már csak tetszik tudni, hogy a török patkó milyen?

- Hát mért nem szóltál?

- Meggondoltam, hogy nem szólok. Ki tudja, hogy a török merre vitte őket? Szétszaladt volna az egész falu. Aztán mi haszna lett volna? A török sok, és mind fegyveres.” ( I. rész, 6. fejezet)

Legközelebb a regény végén, Eger ostromakor találkozunk vele, amikor Dobó kémeként szállít híreket a török táborba.

„A katonák nemhogy vesztettek volna, hanem inkább szaporodtak. A hosszú legény egy betömött szájú törököt hozott, s egyenesen Dobó elé vezette. Ott kirántotta a szájából a turbángyolcsot.

- Jelentem alássan - mondotta büszkén -, nyelvet is hoztunk.

- Marha! - kiáltotta a török tigrismérgesen a vitéz szeme közé.

Dobó nem szokott nevetni, de ezúttal olyan jóízűt nevetett, hogy a könny is kicsordult a szeméből.

- Varsányi - mondotta a fogolynak -, te hát jól játszod a törököt.

És a vitézhez fordult:

- Ugyan oldozd fel! Hiszen ez a mi kémünk.” (IV. rész, 6. fejezet)

Többször az életét kockáztatja, hogy híreket vigyen a várba és komoly szerepe van abban is, hogy Éva épségben bejut.

„- Jöjjön - mondotta az aszab. - Az út itt kétfelé válik. Ha ki tudom bontani a másik nyílást, megszabadultunk. De ha itt is beomlik...

Éva az élet áramlatát érezte újra az ereiben.

- Kicsoda kegyelmed? - kérdezte felocsúdva.

- Varsányi a nevem. Javát akarom.” (V. rész, 8. fejezet)

2014. máj. 13. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 KTünde válasza:
2014. máj. 13. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 KTünde válasza:

a 2. kérdésre a válasz ugyanezen az oldalon(vigyázz reklámoldalak ugrálnak fel...)


Azért, mert be szeretnének bejutni az ostromlott várba és Szarvaskő nincs messze Egertől.

Nem messze onnan megtalálják az alagut bejáratát, ami az egri várhoz vezet.

2014. máj. 13. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
De ki volt a másik kémje?
2014. máj. 14. 15:34
 6/6 acelsziv ***** válasza:
Vas Miklós. Ő volt, aki a királyhoz ment a levéllel, amiben erősítést kértek.
2014. máj. 14. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!