Mi a szorzattá alakított formája a következő kifejezésnek? (harmadik gyök x a negyediken mínusz 1) ∛ (x^4) -1 Az egyik tényezője (x-1) kell hogy legyen.


2014. máj. 5. 22:29
 1/4 anonim ***** válasza:
Csak az x^4 van a gyökjel alatt?
2014. máj. 5. 23:12
 2/4 bongolo ***** válasza:

Nem, hisz akkor nem x-1 lenne az egyik tényező.

Szóval helyesen gondolom így van:

∛(x⁴-1)

Itt a köbgyök nem igazán értelmes egyébként... az x⁴-1 szorzattá alakítható:

(x-1)(x³ + x² + x + 1)

de ebből nem lehet gyököt vonni, marad a köbgyök kívül, látszólag feleslegesen:

∛((x-1)(x³ + x² + x + 1))

2014. máj. 5. 23:47
 3/4 A kérdező kommentje:
Igen. csak az x^4 van a 3. gyök alatt.
2014. máj. 5. 23:47
 4/4 anonim ***** válasza:
Hat mindent el lehet osztani (x-1)-gyel csak nem erdemes. Vezessuk be az a=x^(1/3) valtozot, a kerdes (a^4-1) es te (a^3-1)-gyel akarod leosztani (a\neq 1 mellett nyilvan), (a^4-1)/(a^3-1), a^4-1=(a-1) (a+1) (a^2+1) , a^3-1=(a-1)(a^2+a+1) eppenseggel pont (a-1) fog kiesni, a maradek meg (a+1)(a^2+1)/(a^2+a+1). Visszairhatod az x^(1/3)-ot bele, nagyon nem lesz szep.
2014. máj. 6. 06:34