Mekkorák a hozzá hasonló háromszög oldalai?


Egy háromszög oldalai 3 cm, 4 cm, ill. 6 cm. Mekkorák a hozzá hasonló háromszög oldalai, ha a a: kerülete 19.5, b:leghosszabb és legrövidebb oldalának különbsége 6 cm, c: leghoszabb és legrövidebb oldalának összege 45 cm, d: legrövidebb oldala 10,5??

Meg lehet ezt oldani?


2014. máj. 2. 14:18
 1/1 anonim ***** válasza:

a) Ha a háromszög hasonló, akkor az oldalai 3λ, 4λ és 6λ hosszúak, ekkor ugye a hasonlósági arány (a megfelelő oldalak hányadosa) λ lesz. Ezek összege a kerület:


3λ+4λ+6λ=19,5 /összevonás

13λ=19,5 /:13

λ=1,5, így az oldalak:


3*1,5=4,5 cm

4*1,5=6 cm

6*1,5=9 cm.


b) Az előzőek alapján a leghosszabb oldal 6λ, a legrövidebb 3λ, ezek különbsége 6:


6λ-3λ=6 /összevonás

3λ=6 /:3

λ=2, így az oldalak:


3*2=6 cm

4*2=8 cm

6*2=12 cm


c) A b) mintájára meg tudod csinálni


d) A legrövidebb oldal 3λ, ami 10,5:


3λ=10,5 /:3

λ=3,5, így az oldalak:


3*3,5=10,5 cm

4*3,5=14 cm

6*3,5=21 cm

2014. máj. 2. 14:28