Hibás a tankönyvi feladat?


Az országúton 80 km/h sebességgel haladó autót egy 100 km/h sebességgel haladó motor követ. Fölöttük, de tőlük lemaradva 250 km/h sebességgel velük egyező irányban egy helikopter halad alacsonyan.

Az úton mérve mekkora távolságra van a helikopter a motortól abban a pillanatban, amikor a motor 500 m-re van az autótól, ha a motor akkor előzi meg az autót, amikor éppen felettük halad el a helikopter.


A tankönyv megoldásnak 750 m-t ír, nekem viszont mindenhogy 3750 m jött ki. A különbséget abban véltem felfedezni, hogy a tankönyv tényleges sebességgel számol, míg én relatív sebességgel számoltam. Melyik a helyes?



2014. máj. 1. 16:06
 1/7 Hengerelőhereverem ***** válasza:

Szerintem egyik sem, ha átváltod m/s ba a k/h akkor kijön az, hogy:

Va=22.22[m/s]

Vm=27.78[m/s]

Vh=69.44[m/s]


már itt látszk, hogy a motor kb 100secundum után tesz meg 500m-el nagyobb sebességet az autóbál(22.22*100=2222 és 27.78*100=2778 és 2778-2222~~500. tehát 100*69.44 = 6944m-re van attól a ponttól a helikopter ahol találkoznak, a motor 2778m-t tesz meg 100s alatt még a helikopter 6944-et, tehát 6944-2778~~4200m-rel van a motor mögött a helikopter.

Nem vagyok biztos benne, hogy jó!!!

2014. máj. 1. 17:12
 2/7 Hengerelőhereverem ***** válasza:
és az elején nem sebességet tesz meg a motor hanem távolságot :D
2014. máj. 1. 17:12
 3/7 A kérdező kommentje:
Szia! A te megoldásodat is átgondoltam, és ugyanaz jön ki, mint nekem. A különbség abból származik, hogy nem kb. 100, hanem pontosan 90s után találkoznak.
2014. máj. 1. 17:27
 4/7 anonim ***** válasza:

Tehát gyakorlatilag úgy is lehet számolni, mintha egyszerre indulnának, és mikor lesz 500 méterre a motor az autótól.


x óra alatt az autó 80x, a motor 100x kilométernyi utat tesz meg. Az a kérdés, hogy kettőjük között mikor lesz 500 méter=0,5 kilométer a különbség:


100x-80x=0,5 /összevonás

20x=0,5 /:20

x=0,025 óra múlva lesz 0,5 kilométer köztük Ez alatt az idő alatt a helikopter 250*0,025=6,25 kilométert, a motor 80*0,025=2 kilométert tett meg, vagyis a különbség köztük 6,25-2=4,25 kilométer lesz.


Ezzel kijött egy harmadik megoldás is, szóval lehet rajta gondolkozni, hogy kinek van igaza :D


Te hogy számoltál?

2014. máj. 1. 23:08
 5/7 A kérdező kommentje:

:DD

Én az autóhoz rögzítettem a koordináta-rendszert, így a motor sebessége lett 20 km/h (50/9 m/s), a helikopteré pedig 170 km/h (425/9 m/s). Legyen x a helikopter és a motor közötti távolság.

Az autó és a motor közötti távolság (500 m) t = 500/(50/9) = 90 s alatt "fogy el". Ez azt jelenti, hogy a helikopternek ugyanennyi idő alatt x + 500 m-t kell megtennie.

Vagyis: x + 500 = (425/9) * 90 /kifejezem az x-et, és elvégzem a szorzást

x = 4250 - 500

x = 3750 m

2014. máj. 2. 01:04
 6/7 A kérdező kommentje:
Valaki tegyen igazságot! :D
2014. máj. 2. 01:06
 7/7 anonim ***** válasza:

Én a végén összekevertem az adatokat, és az autó-helikopter távolságát adtam meg. Tehát nekem is kijött a 3.750, valószínűleg akkor az a megoldás. Megeshet, hogy a 750 elől lemaradt a 3-as. Megesik néha :)


Szóval a lényeg: jól számoltál (bár szerintem az én megoldásom közérthetőbb, kicsit kicsavartad a dolgot ezzel a "sebességcsökkentéssel" :D )

2014. máj. 2. 05:16