Nem értem ezt a 2 feladatot. O?


lécci segitsetek.


Egy autósnak 5 óra alatt kell megtennie egy 400 km-es útszakaszt, de 2 óra után megállt pihenni, majd az út hátralévő részét 20 km/h-val nagyobb sebességgel tette meg, hogy behozza a lemaradást. Az autós mindkét útszakaszon egyenletes sebességgel haladt.

a) Mekkora volt az első útszakaszon a sebesség, ha ½ órát töltött pihenéssel?

b) Legfeljebb mennyi időt pihenhetett, ha maximum 100 km/h lehet az első útszakaszon a sebesség?


Egy osztályban 24-en írtak matematika dolgozatot. Feleannyi 5-ös dolgozat volt, mint 4-es. A dolgozatok közül 20%-kal több volt a 3-as, mint a 2-es. A 4-es és 5-ös dolgozatok együttes száma megegyezett az 1-es, 2-es és 3-as dolgozatok együttes számával. Mennyi volt a dolgozatok átlaga?



2014. ápr. 25. 15:21
 1/2 anonim ***** válasza:

az első feladat az, hogy ki kell számolnod mekkora sebességgel megy, ha x időt pihen. a b pontban pedig, hogy mennyit pihenhetett max.


5 óra alatt

2 óra alatt ment x km/h-val 2x km-t


fél óra pihen


2 és fél óra alatt x+20 km/h azaz 2,5x+50 km


innen kiszámolod x-re.

500=2x+2,5x+50


első útszakaszon max 100 tehát mehet 200-at

120-al mehet a másodikon x ideig.

500=200+120*x

5-2-x=max pihenő idő.



a második feladat 24 doliról szól, tudod az egyes jegyeket.

5-ösök száma = x

4-esek száma= 2x

1-es 2-es 3-as száma= 3x

6x=24

ebből már tudod az ötös négyes értékét.

3-asok = 1,2 2-esek száma


1-esek + 2,2 2-esek =3x

itt pedig túl kevés az információ, szóval nincs mo

2014. ápr. 25. 16:21
 2/2 anonim ***** válasza:

1.

Az első feladatot nagyjából leírta az első válaszoló is, annyi javítást tennék hozzá, hogy a teljes útszakaszt ő 400 km helyett 500 km-rel számolta, így az eredmények is módosulnak kicsit.


Röviden még egyszer:

a,

2[h] * v[km/h] + (5-2-0,5)[h] * (v+20)[km/h] = 400[km]

2v + 2,5v + 50 = 400

v = 77,77[km/h]


b,

2*100 + (3-t)*120 = 400

200+360-120t=400

t = 1,33[h] = 80[min]


2.

Ez a feladat is megoldható, ha arra is gondolunk, hogy az egyes érdemjegyek darabszáma csak egész szám lehet. Így ugyanis kapunk plusz egy egyenletet. Az átláthatóság kedvéért az érdemjegyek darabszámát a-tól e betűig jelölöm: ötösök darabszáma := a, négyesek darabszáma :=b, ... egyesek darabszáma := e.


A megadott adatok alapján így felírható:

2a=b

1,2d=c

a+b=c+d+e

a+b+c+d+e=24


Ez négy egyenlet, de öt ismeretlenünk van. A már korábban említett egész számos feltétel lesz az ötödik egyenletünk.


A 3. és 4. egyenletből kifejezve:

a+b=12

Ehhez hozzávéve az első egyenletet adódik, hogy:

a = 4, b = 8


Jöhet a másik három ismeretlen:

c+d+e=12

Visszaírva a második egyenletet ide:

2,2d+e=12

Mivel e egész szám (az egyesek darabszámát jelöli ugye), ezért 2,2d-nek is 12-nél kisebb egész számnak kell lennie. Könnyen belátható, hogy ez csak d = 5 esetén érvényesül. Ebből viszont már adódik az is, hogy e = 1 és c = 6.


Tudjuk már az összes érdemjegy darabszámát, így az átlag kiszámítása már nem okozhat problémát:

átlag = (5a+4b+3c+2d+e)/24 = 81/24 = 3,375

2014. ápr. 25. 17:02