(1.) Mekkora a motorosnak a sebessége, ha a folyón 20km utat felfelé 1 órával hosszabb idő alatt tesz meg, mint lefelé? A folyó sebessége 3km/h.

(2.) Egy folyami gőzhajó két kikötő között lefelé 3,5óra, felfelé 5óra alatt teszi meg az utat. A folyó sebessége 3 km/h. Hány km-re van egymástól a két kikötő?

(3.) Két futó 390m kerületű körpályán gyakorol. Szembe futva 30 másodpercenként, egy irányba 13 percenként találkoznak. Mekkora a két futó sebessége ?



2014. ápr. 24. 23:06
 1/1 anonim ***** válasza:

(3.) Két futó 390 m kerületű körpályán gyakorol. Szembe futva 30 másodpercenként, egy irányba 13 percenként találkoznak. Mekkora a két futó sebessége?


13 min = 13*60 s = 780 s


Szemben haladva együtt összesen 1 kört tesznek meg az első találkozásukig.

x - 30 - 30x

y - 30 - 30y

-------

30x + 30y = 390

x + y = 13

y = 13 - x


Egy irányban haladva a gyorsabb futó 1 körrel többet tesz meg, mint a lassabb az első találkozásukig.

x - 780 - 780x

y - 780 - 780y

-------

780x - 780y = 390

2x - 2y = 1


2x - 2(13-x) = 1

2x - 26 + 2x = 1

4x = 27

x = 6,75 m/s


y = 13 - 6,75

y = 6,25 m/s

2014. ápr. 25. 10:35