Sziszka7249 kérdése:

A: Egy négyzetet az egyik oldalával párhuzamos két egyenessel három egybevágó téglalapra bontunk. Egy ilyen téglalap T=24cm. Hány cm2 a négyzet területe?


B: Az ABCD négyzet oldala 12cm hosszú. A négyzet A csúcsából félegyenest rajzolunk, mely a BC oldalt P pontban metszi. Az így keletkezett ABP háromszög AP oldala 13cm hosszú. Számítsa ki az ABP derékszögű háromszög átfogóhoz tartozó magasságát?

Köszi



2014. ápr. 24. 10:11
 1/4 anonim ***** válasza:

A: Ha három egybevágó (vagyis ugyanazokkal a paraméterekkel bíró, következésképp ugyanazon területű) téglalapból kirakható a négyzet, akkor a négyzet területe a 3 téglalap területének összege, vagyis 24+24+24=72cm^2 a négyzet területe.


B: A Pitagorasz-tételből kiszámolható a BP oldal:


BP^2+12^2=13^2

BP^2+144=169

BP^2=25

BP=5, vagyis a háromszög hiányzó oldalának hossza 5 cm. Ennek a háromszögnek kiszámolható a területe az a*b/2 képlettel: T=12*5/2=30cm^2. A háromszög területét c*m(c)/2 képlettel is ki tudjuk számolni, vagyis ebből a képletből megkapjuk az átfogóhoz tartozó magasságot:


30=13*m(c)/2

60/13=m(c), vagyis az átfogóhoz tartozó magasság 60/13 cm.

2014. ápr. 24. 10:23
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi a b jó de az a-nál 81-nek kell lennie.kaptunk megoldást is csak kiszámolni nem tudom :(
2014. ápr. 24. 10:45
 3/4 anonim ***** válasza:

nem. az a) nem lehet más mint 3*24...

81 hogyan lenne?


gondolj bele, van egy almád. Az alma x kilós. három egyenlő részre osztod. ezeknek a harmadnyi almáknak a súlya 24 dkg.

Mekkora volt az eredeti négyzet..izé... alma? 3*24 dkg.

2014. ápr. 24. 11:37
 4/4 anonim ***** válasza:
Akkor vagy a feladatban van 27 a 24 helyett, vagy aki kiszámolta, az 27-tel számolt a 24 helyett.
2014. ápr. 24. 11:55