Nem értem a házi feladatom. Egy árú árát először leszállítják 12% -kal majd felemelik 6.8% kal. így az árú 5850 ft lesz. Mennyi volt az eredeti ára?


2014. ápr. 7. 19:04
 1/2 anonim válasza:
Először számold ki a 12%-át. Amit kapsz azt vond ki az 5850Ft-ból. Aztán a kapott számnak számítsd ki a 6.8%-át, majd azt add hozzá.
2014. ápr. 7. 19:11
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen az áru eredeti ára x, ekkor a 12%-os leszállítás azt jelenti hogy az árából elvették a 12%-át; x 12%-a a tanultak alapján x*12/100=0,12x, ezt vonjuk ki az eredeti árából: x-0,12x=0,88x, ennyi az áru ára 12%-os csökkentés után.


Ezt az új árat növelték 6,8%-kal, vagyis ehhez az árhoz hozzáadjuk a 6,8%-át: 0,88x*6,8/100=0,05984x, ennyir kell hozzáadnunk a 0,88x+0,05984x=0,93984x, ez egyenlő 5850Ft-tal:


0,93984x=5850 /:0,93984x

x=~6225, tehát eredetileg ennyibe került az áru.

2014. ápr. 7. 19:22