Sziszka7249 kérdése:

Egy csillag körül 3 bolygó kering. A keringési idejük rendre 160nap,200nap,240nap. A csillag és a 3 bolygó most együttáll. Mikor fog ez legközelebb előfordulni?


2014. márc. 30. 07:13
 1/1 anonim ***** válasza:

Keressük a 160, a 200 és a 240 legkisebb közös többszörösét.


Prímtényezős felbontás:

160=2^5 * 5^1

200=2^3 * 5^2

240=2^4 * 3^1 * 5^1


Minden előforduló prímszámot össze kell szorozni a szereplő legnagyobb hatványon.


[160, 200, 240] = 2^5 * 3^1 * 5^2 = 2400 nap múlva (Jó sokára.)

2014. márc. 30. 07:44